Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden zkritizoval Netanjahua s ohledem na válku v Izraeli

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že Benjamin Netanjahu svým přístupem k válce s teroristickým hnutím Hamás spíše Izraeli škodí. Biden to řekl v rozhovoru pro televizi MSNBC. Netanjahu by měl podle něj více brát ohledy na životy nevinných lidí, vysoký počet obětí v Gaze je podle amerického prezidenta velkou chybou.

Biden v rozhovoru zopakoval, že Izrael má právo jít teroristům z Hamásu po krku v odvetě za říjnový útok na izraelské území. Netanjahu by však podle něj měl věnovat více pozornosti nevinným životům.

Americký prezident už delší čas varuje Izrael před možnou ztrátou mezinárodní podpory kvůli rostoucímu počtu civilních obětí v Pásmu Gazy. Podle místních úřadů ovládaných Hamásem je jich už přes 30 tisíc. "Myslím si, že je to velká chyba," konstatoval americký prezident, který bude v listopadových volbách obhajovat mandát.

Biden je připraven vystoupit s projevem před izraelským Knesetem a přednést své názory. V interview ale nezmínil, zdali se plánuje jeho další cesta do blízkovýchodní země.

Prezident také okomentoval chystanou izraelskou ofenzivu v Rafahu na jihu palestinské enklávy u pobřeží Středozemního moře. Ve městě se nachází více než milion lidí, mnozí z nich jsou uprchlíci ze severu. Washington by útok považoval za pomyslné překročení červené linie.

Biden však dodal, že Izrael nikdy neopustí. "Obrana Izraele je stále zásadní, takže neexistuje žádná červená linie, po jejímž překročení bych odřízl dodávky všech zbraní," nechal se slyšet.

Témata:  Joe Biden Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

20. dubna 2024 22:02

Rallye Šumava otřásla tragédie. Žena nepřežila vážnou nehodu

Tragická nehoda předčasně ukončila letošní Rallye Šumava Klatovy. Jedna z posádek v sobotu havarovala při průjezdu rychlostní zkouškou. Vážně zraněná spolujezdkyně byla vrtulníkem přepravena do nemocnice, kde ale svým zraněním podlehla.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy