Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden dorazí do Bruselu na summity EU a NATO příští čtvrtek

Joe Biden, prezident USA
Joe Biden, prezident USA
Foto: Facebook Joe Biden

Prezidenti a premiéři zemí Severoatlantické aliance se příští čtvrtek sejdou v Bruselu na mimořádném summitu, kde budou jednat o pomoci napadené Ukrajině a dalším společném postupu vůči Rusku. Oznámil to dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Nejmenovaný vysoce postavený činitel Evropské unie zároveň médiím potvrdil dřívější informaci agentury Reuters, že na unijní summit plánovaný na tentýž den dorazí americký prezident Joe Biden.

EU se Spojenými státy koordinuje bezprecedentní sankce, které západní země uvalily na Rusko po jeho vojenské agresi vůči sousední zemi. Evropští prezidenti a premiéři by na summitu měli jednat mimo jiné o ukončení energetické závislosti na Rusku, k níž unijní země potřebují i americký zkapalněný zemní plyn. Bavit se budou také o možnosti dalších sankcí.

"Severní Amerika a Evropa musí v této kritické chvíli stát při sobě," uvedl dnes na twitteru Stoltenberg, podle něhož bude tématem aliančního summitu další posilování obranné a odstrašující pozice NATO.

Lídři zemí aliance se na dálku i s Bidenem spojili dva dny po vypuknutí ukrajinské války, možnosti uspořádání osobní schůzky většinou závisejí právě na Washingtonu a složitých požadavcích okolo zajištění bezpečnosti šéfa Bílého domu.

Témata:  Joe Biden Summit EU NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

3. června 2025 11:22

Bouřlivé počasí dává pokoj jen na den. Středa může být zatím nejhorší

Česko si dnes odpočine od silných bouřek. Pouze na den. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) již avizuje, že problémy znovu nastanou již zítra. Meteorologové hodlají situaci upřesňovat v úterý či během středečního dopoledne.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy