Zemětřesení zasáhlo provincii S'-čchuan, včetně její metropole Čcheng-tu. Jednadvacet milionů obyvatel města je v současné době v uzávěře kvůli šíření nemoci covid-19. Podle agentury AP roste v Čcheng-tu kvůli nekompromisním covidovým opatřením rozhořčení. Poté, co zemětřesení o síle 6,8 stupně rozhoupalo v pondělí po poledni ve městě domy, zakázali policisté a zdravotničtí pracovníci vyděšeným obyvatelům opustit uzavřené budovy.

Agentura Reuters uvedla, že za poslední den Čcheng-tu zaznamenalo 121 nových případů nákazy koronavirem. Čínské úřady nadále prosazují politiku nulové tolerance vůči koronaviru a nařizují přísné lockdowny hned při výskytu prvních několika případů infekce. Celkem je nyní v nějaké formě lockdownu v Číně 65 milionů lidí ve 33 městech, píše agentura AP.

Pondělní zemětřesení mělo epicentrum v okrese Lu-ting, kde byla vážně poškozena infrastruktura i velké množství budov. Na mnoha místech stále nebyly obnoveny dodávky elektřiny, pitné vody ani telekomunikační spojení. V úterý záchranáři z Lu-tingu a okolí evakuovali 11.000 lidí. Dnes se podařilo znovu zprovoznit silnice vedoucí do oblasti, napsala agentura Reuters.

V noci na dnešek zaznamenali seizmologové v blízkosti epicentra pondělního zemětřesení následný otřes o síle 3,0 stupně. Meteorologové rovněž varovali, že v oblasti hrozí až do pátku silné deště.

Pondělní otřesy půdy byly nejsilnějším zemětřesením, které provincii S'-čchuan zasáhlo od roku 2017. Nejničivější zemětřesení za poslední dobu postihlo S'-čchuan v květnu 2008, otřesy o síle 7,9 stupně si vyžádaly téměř 90.000 obětí.

V reakci na zemětřesení dnes zaslal čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi kondolenční dopis jeho český protějšek Miloš Zeman. "Se zármutkem jsem přijal zprávu o tragickém zemětřesení, které zasáhlo provincii S'-čchuan a vyžádalo si desítky lidských životů," uvedl. "Dovolte mi, abych v této pohnuté chvíli vyjádřil jménem české veřejnosti i jménem svým hlubokou soustrast Vám i rodinám obětí a všem zraněným popřál brzké uzdravení," citoval z dopisu Pražský hrad.