Podle Kirbyho byl Biden k ministerskému předsedovi "velmi upřímný". Mluvčí rovněž na dotaz novinářů řekl, že protesty, které se v židovském státě odehrávají už několik týdnů, ukázaly silné demokratické základy Izraele. Biden již dříve v telefonátu s Netanjahuem podpořil hledání kompromisu pokud jde o reformu soudnictví.

Návrh této reformy, která by izraelské vládní koalici poskytla kontrolu nad jmenováním soudců nejvyššího soudu a umožnila vládě přehlasovat soudní rozhodnutí prostou parlamentní většinou, vyvolává v Izraeli masové protesty již od ledna.

Americký senátor Michael Bennet, demokrat z Colorada, vyzval izraelskou vládu, aby demonstranty vyslyšela. "Izraelci vyšli do ulic za demokracii a právní stát. Místo toho, aby se zbavovali těch, kteří nesouhlasí, by premiér a vedení země měli vyslyšet jejich výzvy," řekl Bennet podle listu Haarec.

Nesouhlas s justiční reformou vyjádřili izraelský prezident Jicchak Herzog, opozice, mnozí experti i řadových občanů. Dnes v Jeruzalémě demonstrovaly desítky tisíc lidí. Izraelský premiér následně v televizním projevu oznámil, že projednání kontroverzní justiční reformu o několik týdnů odloží, do dalšího zasedání parlamentu.

Bílý dům Netanjahuovo rozhodnutí uvítal. "Americká administrativa vyzývá izraelské vůdce, aby nalezli kompromis co nejdříve to bude možné," uvedla mluvčí Karine Jean-Pierreová.

Rozhodnutí o odložení projednávání reformy justice ocenil i britský ministr zahraničí James Cleverly. "Je životně důležité, aby byly dodržovány sdílené demokratické dohody, které jsou základem britsko-izraelského vztahu, a aby byl zachován silný systém brzd a protiváh," uvedl Cleverly ve svém prohlášení. Systém brzd a protiváh je mechanismus, který zajišťuje rovnováhu v dělbě moci.

Britský premiér Rishi Sunak přijal Netanjahua minulý týden v Londýně, kde izraelského premiéra čekaly stovky demonstrantů. Někteří z nich drželi izraelské vlaky a vykřikovali v hebrejštině hesla jako Hanba!.

reklama