Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bílý dům: Biden se neobává, že protesty v Izraeli přerostou do občanské války

Joe Biden, prezident USA
Joe Biden, prezident USA
Foto: Facebook Joe Biden

Americký prezident Joe Biden se neobává, že současné protesty v Izraeli přerostou do občanské války. Uvedl to dnes bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Podle agentury Reuters dodal, že Biden svůj názor na situaci v zemi sdělil přímo izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi.

Podle Kirbyho byl Biden k ministerskému předsedovi "velmi upřímný". Mluvčí rovněž na dotaz novinářů řekl, že protesty, které se v židovském státě odehrávají už několik týdnů, ukázaly silné demokratické základy Izraele. Biden již dříve v telefonátu s Netanjahuem podpořil hledání kompromisu pokud jde o reformu soudnictví.

Návrh této reformy, která by izraelské vládní koalici poskytla kontrolu nad jmenováním soudců nejvyššího soudu a umožnila vládě přehlasovat soudní rozhodnutí prostou parlamentní většinou, vyvolává v Izraeli masové protesty již od ledna.

Americký senátor Michael Bennet, demokrat z Colorada, vyzval izraelskou vládu, aby demonstranty vyslyšela. "Izraelci vyšli do ulic za demokracii a právní stát. Místo toho, aby se zbavovali těch, kteří nesouhlasí, by premiér a vedení země měli vyslyšet jejich výzvy," řekl Bennet podle listu Haarec.

Nesouhlas s justiční reformou vyjádřili izraelský prezident Jicchak Herzog, opozice, mnozí experti i řadových občanů. Dnes v Jeruzalémě demonstrovaly desítky tisíc lidí. Izraelský premiér následně v televizním projevu oznámil, že projednání kontroverzní justiční reformu o několik týdnů odloží, do dalšího zasedání parlamentu.

Bílý dům Netanjahuovo rozhodnutí uvítal. "Americká administrativa vyzývá izraelské vůdce, aby nalezli kompromis co nejdříve to bude možné," uvedla mluvčí Karine Jean-Pierreová.

Rozhodnutí o odložení projednávání reformy justice ocenil i britský ministr zahraničí James Cleverly. "Je životně důležité, aby byly dodržovány sdílené demokratické dohody, které jsou základem britsko-izraelského vztahu, a aby byl zachován silný systém brzd a protiváh," uvedl Cleverly ve svém prohlášení. Systém brzd a protiváh je mechanismus, který zajišťuje rovnováhu v dělbě moci.

Britský premiér Rishi Sunak přijal Netanjahua minulý týden v Londýně, kde izraelského premiéra čekaly stovky demonstrantů. Někteří z nich drželi izraelské vlaky a vykřikovali v hebrejštině hesla jako Hanba!.

Témata:  Joe Biden Izrael

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy