Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Blinken v úterý přijel do Kyjeva na předem neohlášenou návštěvu Ukrajiny

Antony Blinken
Antony Blinken
Foto: twitter Antony Blinken

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v úterý přijel do Kyjeva na předem neohlášenou návštěvu Ukrajiny, informuje agentura AFP.

"Vrátil jsem se dnes do Kyjeva, abych potvrdil naši neotřesitelnou podporu pro Ukrajinu, bránící svou svobodu vůči ruské agresi," napsal Blinken na sociální síti X.

Jde už o Blinkenovu čtvrtou návštěvu Kyjeva od začátku ruské invaze v únoru 2022. V úterý se má v hlavním městě Ukrajiny setkat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, ukrajinským ministrem zahraničních věcí Dmytrem Kulebem či představiteli občanské společnosti.

Vysoce postavený představitel USA, který chtěl zůstat v anonymitě, pro AFP uvedl, že úterní návštěva má být pevným znamením ujištění pro Ukrajince, který se nacházejí v "očividně" velmi náročných situacích v bojích na východní frontě i ve spojitosti s ruskými přeshraničními útoky na město Charkov.

Blinken má podle vyjádření tohoto zdroje v úmyslu poskytnout podrobnosti io tom, jak bude dodána americká pomoc, která má Ukrajině pomoci ukrajinské obraně a umožnit jí převzít iniciativu na bojišti.

Americký Kongres před několika týdny schválil nový balík pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 61 miliard dolarů, kterému však předcházela několikaměsíční jednání a neshody.

Témata:  Ukrajina Antony Blinken

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy