Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Boeing měl kvůli problémům v továrně přerušit výrobu letounů Air Force One

Air Force One.
Air Force One.
Foto: news.com

Americký výrobce letadel Boeing na začátku letošního roku kvůli problémům v továrně pozastavil výrobu letounů Air Force One určených pro americké prezidenty. Informoval o tom list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na obeznámené zdroje.

Přerušení souviselo s pokusem umístit jedno z vyvíjených letadel na zvedáky. Váha na některých z nich ale překročila limit, což vyvolalo obavy z poškození letadla, napsal WSJ. Boeing a Pentagon podle něj jednají o harmonogramu dodávek nových letounů.

Loni Boeing informoval, že v závodě v texaském městě San Antonio byly v jednom z letadel Air Force One nalezeny dvě prázdné lahve od tequily. Podle médií je přitom ve všech továrnách Boeingu alkohol zakázán.

Prezident Donald Trump amerického výrobce kritizoval za vysoké ceny těchto upravených letadel 747-8. Společnost v roce 2018, tedy právě za Trumpova mandátu, získala zakázku v hodnotě 3,9 miliardy dolarů (87,2 miliardy Kč) na výrobu dvou letadel, která mají sloužit jako letouny Air Force One.

Boeing se potýká také s výrobními vadami letounu 787 Dreamliner. Dodávky těchto letadel firma zastavila loni v květnu, kvůli problémům ve výrobě už předtím stály pět měsíců.

Témata:  Boeing Air Force One

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 12:45

Karel Šíp dostal naloženo. Ringo Čech se opřel do jeho druhé rodiny

Vztah Karla Šípa a Františka Ringo Čecha neměl před mnoha desítkami let právě nejlepší začátek, ale časem se z obou slavných mužů stali přátelé. Ringovi to ale nebrání v tom, aby se do váženého kolegy opřel. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.