Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Boeing 737 MAX se nad USA dostal do potíží, musel nouzově přistát

Boeing 737 MAX
Boeing 737 MAX
Foto: Pixabay

Letadlo Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Air Canada mělo na cestě z amerického státu Arizona do kanadského města Montreal problémy s motorem, kvůli kterým muselo nouzově přistát. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Dvě velké havárie letadel 737 MAX v minulých letech si vynutily celosvětovou odstávku těchto strojů.

Problémy s motorem se objevily v úterý 22. prosince krátce po vzletu. Piloti se podle společnosti následně rozhodli vypnout jeden z motorů. "Letadlo pak odklonili do Tusconu, kde normálně přistálo a kde zůstává," uvedl mluvčí Air Canada. Na palubě letadla nebyli žádní cestující, jen tři členové posádky.

Společnost Boeing na žádost o komentář zatím nereagovala, uvedla agentura Reuters.

Letadlo Boeing 737 MAX 8 se v říjnu 2018 zřítilo do moře nedaleko břehů Indonésie kvůli problémům s palubním softwarem. Stejnou příčinu měla o pět měsíců později havárie dalšího letadla stejného typu nedaleko etiopské metropole Addis Abbeba.

Neštěstí vyústila v celosvětovou odstávku závadného modelu 737 MAX, stovky soudních stížností a firemní krizi provázenou vyšetřováním ze strany amerických orgánů.

Spojené státy po 20 měsících zákazu letos v listopadu povolily, aby stroje Boeing 737 MAX mohly opět vzlétnout. Federální úřad pro letectví (FAA) nicméně vydal sérii požadavků, které musí společnost Boeing splnit při modernizaci softwaru či ve výcviku, než se letadlo bude moci vrátit do komerčního provozu. V některých zemích už se tak stalo, v Evropské unii se to očekává začátkem příštího roku.

Témata:  Boeing 737 MAX Boeing letectví a letadla USA

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 12:17

Poslanci si přidali. Platy si zvedli o sedm tisíc

Platy vrcholných politiků se v letošním roce zvýší o téměř sedm procent, zatímco v následujících letech budou růst maximálně o pět procent ročně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.