Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Boeing uzavřel dohodu v kauze tragických nehod letadel 737 MAX

Boeing 737 MAX
Boeing 737 MAX
Foto: Pixabay

Výrobce letadel Boeing v pondělí oznámil dosažení dohody s americkým ministerstvem spravedlnosti ohledně dvou tragických nehod stroje Boeing 737 MAX. Informovala o tom BBC. Firma bude muset zaplatit pokutu ve výši přes 240 milionů dolarů. 

"V principu jsme dosáhli dohody o podmínkách řešení s ministerstvem spravedlností," uvedla firma v prohlášení. K dosažení dohody dochází poté, co prokuratura dospěla k závěru, že Boeing porušil tu předchozí, která se týkala urovnání po dvou tragických leteckých nehodách v Etiopii a Indonésii, které nepřežilo 346 lidí. 

Agentury už minulý týden napsaly, že výrobce letadel se blíží k poslednímu termínu pro přijetí či odmítnutí návrhu ministerstva, podle kterého by se musel přiznat k podvodům při certifikaci letadel Boeing 737 MAX. 

Aktuální kauzu spustilo rozhodnutí amerického ministerstva spravedlnosti z poloviny května, že společnost ignorovala dohodu o odložení trestního stíhání z roku 2021, když nesplnila požadavky na zlepšení programu dodržování předpisů a etiky po haváriích letadel, k nimž došlo v říjnu 2018 v Indonésii a březnu 2019 v Etiopii. 

Boeing nyní podle BBC přiznává vinu z podvodu a zavazuje se k zaplacení pokuty ve výši 243,6 milionu dolarů. Dohodu o vině a trestu ale ještě musí posvětit soudce. Rodiny obětí vyjádřili v souvislosti s nejnovějším vývojem velké zklamání, sdělila advokátní kancelář Clifford Law. 

"Za uplynulých pět let bylo předloženo mnohem více důkazů, které ukazují, že kultura společnosti Boeing, která upřednostňuje zisky před bezpečností, se nezměnila. Tato dohoda o přiznání viny jen podporuje tento pokřivený cíl společnosti," konstatoval právník Robert Clifford.  

Témata:  Boeing Boeing 737 MAX USA

Aktuálně se děje

14. července 2024 9:31

Světoví politici reagují na atentát na Trumpa. Ozval se i Babiš či Rakušan

Politické rozdíly stranou – na atentát proti Donaldu Trumpovi reagovali zahraniční politici ze všech koutů světa. Vyjadřují zneklidnění a znechucení nad útokem, zároveň však úlevu nad tím, že je kandidát v pořádku. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy