reklama

Podle agentury Reuters stahují letouny i aerolinky, které primárně působí mimo území Spojených států amerických. Konkrétně jde o panamskou společnost Copa Airlines a tureckou společnost Turkish Airlines.

Páteční závada během letu společnosti Alaska Airlines se obešla bez zranění. Letadlo operovalo na lince z Portlandu do Ontaria, na palubě bylo 174 cestujících a šest členů posádky. Ke ztrátě okna a kusu trupu došlo během stoupání po startu. Ze zveřejněných záběrů je zřejmé, že v kabině došlo k poklesu tlaku a spustily se kyslíkové masky, které si pasažéři museli nasadit.

Boeing vystoupal do téměř 4900 metrů, po incidentu se obrátil a vrátil do Portlandu. Dramatický let trval necelých dvacet minut. BBC uvedla, že k poškození trupu došlo v zadní části stroje za motorem a křídly, kde se nachází nouzový východ.

"Po události, která se stala při letu 1282, jsme se rozhodli pro preventivní opatření a necháme dočasně na zemi celou flotilu 65 Boeingů 737-9. Myslím na ty, kdo v letadle byli a je mi velmi líto, co museli zažít," reagoval šéf Alaska Airlines Ben Minicucci. Letadla čekají podrobné prohlídky a aerolinky budou společně s úřady a výrobcem řešit, proč k události došlo.

Šéfka amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB) Jennifer Homendyová v sobotu na tiskové konferenci řekla, že místa v bezprostředním okolí místa poškození byla neobsazená. "Máme velké, velké štěstí, že to neskončilo tragičtěji," konstatoval.