reklama

Popularita předsedy bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) a bavorského premiéra Södera v posledních týdnech stoupá hlavně v souvislosti s jeho rozhodným postupem v boji proti šíření koronaviru. Aby za CDU/CSU kandidoval v příštích volbách na kancléře, by si podle průzkumu YouGov přálo 27 procent dotázaných Němců.

Bývalého předsedu parlamentní frakce CDU/CSU Friedricha Merze by jako uchazeče o post kancléře chtělo jen 12 procent respondentů a ministerského předsedu nejlidnatější německé spolkové země Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta jen osm procent. Merz i Laschet se nyní ucházejí o křeslo předsedy CDU, kterého se chystá vzdát ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová.

Příští volby do německého Spolkového sněmu by se měly konat na podzim příštího roku. Současná kancléřka Angela Merkelová, která se už v roce 2018 vzdala postu předsedkyně CDU, se o další mandát ucházet nehodlá.

Také Markus Söder ale zatím popírá, že by se chtěl stát příštím německým kancléřem. "Otázka, jak to bude vypadat v příštím roce, pro mě roli nehraje... Moje místo je a dál bude v Bavorsku," řekl Söder ve čtvrtek DPA. Průzkumy veřejného mínění bavorský premiér podle svých slov nesleduje. "Jediné hodnoty, které mě zajímají, jsou každý den nové počty nakažených," dodal s odkazem na koronavirus SARS-CoV-2.