Jednostranné příměří vyhlášené Ruskem má skončit dnes o půlnoci (22:00 SEČ).

"I přes dělostřelecké ostřelování ruských pozic ozbrojenými silami Ukrajiny budou ruská vojska pokračovat v dodržování vyhlášeného režimu příměří až do dnešních 24:00," řekl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov podle agentury Interfax. Podle něj ruská armáda jen zneškodnila střely vypálené ukrajinskými silami. Konašenkov rovněž obvinil Ukrajince, že ostřelovali i oblasti s civilisty.

Gubernátor Ruskem obsazeného Sevastopolu Michail Razvožajev ráno uvedl, že protiletecká obrana sestřelila nad ránem dron, jímž Ukrajinci útočili na toto město, v němž má základnu ruská Černomořská flotila.

Britská rozvědka dnes v pravidelné denní zprávě uvedla, že boje na Ukrajině pokračovaly i dnes. Jedním z míst, kde se v těchto dnech nejvíce bojuje, je podle ní oblast města Kreminna v Luhanské oblasti.

Úřad ukrajinského generálního prokurátora dnes oznámil, že ruská armáda v pátek, už po začátku příměří, ostřelovala Bachmut. Ten je nyní epicentrem bojů na východní Ukrajině. Podle úřadu prokurátora při ostřelování, které zasáhlo i obytné budovy, zemřeli dva senioři - muž a žena.

Ruský prezident Vladimir Putin s odvoláním na pravoslavné Vánoce a po výzvě moskevského patriarchy ve čtvrtek oznámil dočasné příměří na frontové linii na Ukrajině od pátečních 12:00 (10:00 SEČ) do dnešní půlnoci (22:00 SEČ). Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tento krok označil za cynický trik, jehož cílem je, aby si ruské jednotky odpočinuly a dovyzbrojily se. Zelenskyj uvedl, že ukrajinská armáda bude pokračovat ve znovudobývání území okupovaného ruskými vojsky.