Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Boje na východě Ukrajiny pokračují, ruská armáda se opět neúspěšně pokoušela útočit

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Ruská armáda se opět neúspěšně pokoušela útočit v Donbasu a u Charkova na východě Ukrajiny, uvádí ukrajinský generální štáb. Z pravidelné svodky ukrajinského velení podle ruské redakce BBC vyplývá, že se situace na bojišti během uplynulých 24 hodin nijak významně nezměnila.

Rusko podle odhadu ukrajinského štábu přišlo o další čtyři stovky vojáků, od začátku války, která vypukla před 177 dny, ukrajinské jednotky zabily 44.700 ruských vojáků. Americký Institut pro studium války (ISW) upozornil, že ruští velitelé ve čtvrtek poprvé od 6. července neoznámili žádné územní zisky. Tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách prověřit z nezávislých zdrojů.

Charkov se dnes ráno stalo opět terčem ruského ostřelování. Ruské jednotky vystřelily nejméně pět raket, o život přišla žena, pracující ve školském zařízení jako členka ostrahy, jeden muž utrpěl zranění, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na místní úřady. Ve čtvrtek si ruské ostřelování druhého největšího ukrajinského města vyžádalo 17 životů a 42 zraněných.

Charkov patří k nejdůsledněji ostřelovaným ukrajinským městům od začátku invaze, kdy ruské síly zprvu usilovaly o proniknutí na okraj města. Nyní město leží asi 15 kilometrů od frontové linie, a tak zůstává v dostřelu většiny ruských děl a raketometů, které způsobují zkázu ve velké části města, uvedlo britské ministerstvo obrany. Ruské jednotky u Charkova pokračují v náletech a útocích nejspíše ve snaze přinutit Ukrajinu, aby ponechala významné síly na této frontě, a tak zabránit jejich nasazení do protiútoku jinde.

Hlídková loď ruské Černomořské flotily, sídlící v Sevastopolu na anektovaném ukrajinském poloostrově Krym, byla pokřtěna po zástupci velitele flotily. Kapitán Andrej Palij přišel před pěti měsíci o život v bojích o Mariupol, oznámila dnes agentura TASS. Palij se narodil v Kyjevě, v srpnu 2008 se zúčastnil krátké války Ruska proti Gruzii a později se zapojil také do ruského tažení v Sýrii.

BBC na své ruskojazyčné stránce oznámila, že z otevřených zdrojů zjistila jména 5701 ruských vojáků a důstojníků zabitých na Ukrajině. Analýza těchto údajů ukazuje, že "zvláště těžké ztráty utrpěli hodnostně nižší důstojníci, kteří přicházejí o život řádově častěji než jejich podřízení". BBC připouští, že shromážděné údaje neodrážejí reálnou úroveň ruských ztrát, ale tisíce konkrétních údajů umožňují analyzovat, co se děje s ruskou armádou po půl roce válčení. Z 5701 zabitých vojáků bylo 966, tedy 17 procent, důstojníky, a to včetně čtyř generálů a 34 plukovníků.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

Biden stáhne kandidaturu na prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy