V Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, kde Rusové nedávno spustili novou pozemní ofenzívu, bylo v posledních dnech vysídleno více než 14.000 lidí, oznámila v úterý Světová zdravotnická organizace (WHO). Uvedla to agentura AFP.
Rusové od spuštění ofenzívy z 10. května v této pohraniční oblasti zaznamenali největší územní zisky na Ukrajině během uplynulých 18 měsíců.
Zástupce WHO na Ukrajině Jarno Habicht na úterním brífinku v Ženevě řekl, že za poslední dva týdny se boje v Charkovské oblasti značně vystupňovaly, v důsledku čehož je vysídleno přes 14.000 osob. Dalším 189.000, kteří stále žijí ve vzdálenosti do 25 kilometrů od hranic s Ruskem, hrozí z důvodu bojů značné riziko, dodal
Habicht upozornil na skutečnost, že se zhoršující se bezpečnostní situací se zvyšuje i potřeba humanitární pomoci v regionu, přičemž po útocích v Charkovské oblasti se výrazně navýšil počet pacientů s úrazy.
Od spuštění ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 bylo provedeno více než 20.000 amputací a ročně v průměru došlo k poškození či zničení více než 200 sanitek, "což Ukrajince zbavilo naléhavé péče," konstatoval zástupce WHO.
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) vyslovil obavy, že podmínky v Charkovské oblasti, kde je již tak přes 200.000 vnitřní vysídlených lidí, by se mohly ještě zhoršit, pokud bude pozemní ofenzíva a letecké nálety pokračovat.
Ukrajinské úřady podle mluvčí UNHCR dosud evakuovaly přibližně 10.300 lidí z pohraničních obcí na severovýchodě Ukrajiny a další odtud odešli vlastními prostředky.
"Většina evakuovaných, kteří museli opustit své domovy jen s několika věcmi, je již nyní velmi zranitelná a patří mezi ně zejména starší lidé a lidé s nízkou pohyblivostí nebo zdravotním postižením, kteří nemohli utéct dříve, " uvedla mluvčí s tím, že drtivá část z nich si přeje zůstat se svými rodinnými příslušníky nebo v pronajatých či hromadných ubytovacích zařízeních v Charkově.
Témata: válka na Ukrajině, WHO
Související
20. listopadu 2024 16:28