Explozi v areálu liverpoolské ženské nemocnice policie považuje za teroristický čin. Uvnitř taxíku byl pasažér, který si vůz předtím zavolal, a řidič. Řidiči se podařilo z auta uniknout a výbuch s menšími zraněními přežil. Mrtvého policie v pondělí identifikovala jako 32letého Imáda Svílmína.

"Zatím nevíme, jak a proč zařízení explodovalo. Nevylučujeme, že to bylo zcela neúmyslné a je možné, že výbuch spustil pohyb vozidla nebo jeho zastavení," uvedl Jackson. Policie podle něj prověřuje nákupy všech součástek použitých pro výrobu zařízení. "Vyšetřování je složité, protože Svílmín je nakupoval přes šest měsíců a používal různé pseudonymy," dodal Jackson.

Svílmín podle policie pocházel z Iráku, v Británii v roce 2014 neúspěšně žádal o azyl. Britská média původně informovala, že Svílmín pocházel ze Sýrie. Představitelé dvou kostelů v Liverpoolu podle policie potvrdili, že Svílmín konvertoval od islámu ke křesťanství. V minulosti se léčil na psychiatrii.

Británie po nedělním útoku, kdy se po celé zemi konaly připomínkové akce na památku válečných veteránů, zvýšila stupeň teroristického ohrožení ze značného na velmi vážný.

Vyšetřovatel Jackson podle deníku The Guardian na tiskové konferenci vyvrátil, že by nedělní výbuch souvisel s bombovým útokem na multifunkční halu v Manchesteru v roce 2017. Při obou atentátech útočníci použili odlišná zařízení.

Vyšetřování nedělního případu pokračuje. Policie mimo jiné vyslechla Svílmínova bratra. Podle Jacksona by to mělo pomoci objasnit jeho motivaci a chování.