Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bombardování divadla v Mariupolu je ruským válečným zločinem, oznámila AI

Ruské bombardování divadla v ukrajinském Mariupolu z 16. března 2022.
Ruské bombardování divadla v ukrajinském Mariupolu z 16. března 2022.
Foto: CBS NEWS

Bombardování divadla v ukrajinském Mariupolu z 16. března letošního roku bylo jednoznačně "ruským válečným zločinem". V dnešní zprávě to uvádí organizace Amnesty International (AI), která poslední tři měsíce shromažďovala výpovědi svědků, názory odborníků a další důkazy. Obětí útoku na budovu, kde se před boji ukrývali obyvatelé města, je ale podle dostupných informací mnohem méně, než odhadovala ukrajinská správa, píše podle agentury AFP organizace.

"Až doteď jsme hovořili o údajném válečném zločinu. Teď můžeme jednoznačně říct, že to byl válečný zločin, spáchaný ruskými ozbrojenými silami," uvedla Oksana Pokalčuková, šéfka ukrajinské pobočky AI.

Divadlo podle AI zničily dvě půltunové bomby, které na něj shodily letouny. Nebe nad Mariupolem v tu dobu kontrolovalo Rusko a žádné ukrajinské letouny se ve vzdušném prostoru nenacházely. Organizace s experty konzultovala i možnost kterou se hájila Moskva, tedy že dva výbuchy způsobila ukrajinští provokáteři, kteří nálože odpálili na zemi.

Satelitní snímky pořízené před a po explozích ukázaly, že Ukrajina neměla v okolí divadla vojenské jednotky. "S tolika vojenskými cíli si Rusové vybrali ten civilní," uvedla Pokalčuková.

Amnesty International odsoudila "úmyslný" útok na budovu, ve které se ukrývaly stovky lidí a před kterou byl v ruštině velkými písmeny vyveden nápis "děti". Tyto okolnosti podle AI z bombardování činí válečný zločin.

Mariupolské úřady odhadly, že při útoku zahynulo několik stovek lidí. AI počet obětí odhaduje na nejméně 12, mnoho dalších lidí bylo zraněno. Důvodem pro podstatně nižší bilanci je podle agentury DPA fakt, že velká část lidí divadlo ve dnech před útokem opustila. Většina těch, kteří v něm zbyli, se navíc ukrývala v podzemí nebo jiných částech budovy, kterou bomby plně nezasáhly.

Mariupol, strategicky významný přístav na březích Azovského moře, ruští vojáci ostřelovali od začátku ruské invaze na Ukrajinu z 24. února. Město dlouhé týdny obléhali a jeho plné obsazení Moskva oznámila v květnu po vleklých bojích s ukrajinskými obránci ukrytých v areálu železáren a oceláren Azovstal. Město je od té doby pod kontrolou Ruska.

Témata:  válka na Ukrajině Mariupol Amnesty Inetrnational

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.