Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Boris Johnson přijel na Ukrajinu, obdržel čestný doktorát

Boris Johnson
Boris Johnson
Foto: Facebook Boris Johnson

Bývalý britský premiér Boris Johnson přijel v pátek na Ukrajinu, kde obdržel čestný doktorát na Lvovské národní univerzitě Ivana Franka (LNUIF). Tuto informaci zveřejnila zpravodajská stanice Sky News.

Čestný doktorát je obvykle udělován na akademických institucích a může být udělen osobě, která nemá s udělující univerzitou žádné předchozí spojení. Během slavnostního ceremoniálu byl Boris Johnson oblečen v akademickém taláru a klobouku a zároveň se účastnil fóra Jaltské evropské strategie (YES).

Video zveřejněné na kanálu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na komunikační platformě Telegram zachytilo moment, kdy Boris Johnson a bývalý velvyslanec USA v Rusku Michael McFaul naslouchali projevu ukrajinského vůdce.

Michael McFaul spolu s vedoucím štábu ukrajinského prezidenta Andrijem Jermakem zastává vedoucí role v mezinárodní pracovní skupině, která se zabývá sankcemi proti Moskvě.

Ve svém projevu zdůraznil prezident Zelenskij, že Ukrajina není jen další zemí v Evropě bránící se ruské agresi. Podle něj se Ukrajina stala "osobní morální volbou" a symbolizuje normy svobody, kde lidé z různých zemí uznávají své vlastní standardy.

Boris Johnson tehdy ještě jako britský premiér byl významným zastáncem Ukrajiny a často ji navštěvoval. Dokonce i po své rezignaci v červenci 2022 zůstal oddán Kyjevu.

Andrij Sadovyj jako starosta Lvova přivítal bývalého předsedu konzervativců při jeho příjezdu a označil ho za "velkého přítele Ukrajiny". Na vlakovém nádraží byly pořízeny fotografie ze setkání s Johnsonem. V květnu Johnson zveřejnil video, v němž poděkoval Lvovské národní univerzitě Ivana Franka za udělení čestného ocenění a slíbil, že ho osobně přijede do Lvova převzít.

Témata:  Boris Johnson Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 12:38

Maďarské předsednictví v Radě Evropské unie se bortí

Maďarské předsednictví v Radě Evropské unie se bortí. Členské státy zčásti bojkotují akce, které Budapešť pořádá. Summit ministrů zahraničních věcí a obrany byl z maďarské metropole přesunut do Bruselu. Neformálního setkání šéfů resortů spravedlnosti a vnitra se účastnili nižší úředníci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy