Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Josep Borrell
Josep Borrell
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

ICJ nařídil Izraeli v pátek okamžitě zastavit vojenskou ofenzívu ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy a otevřít hraniční přechod Rafah, aby umožnil neomezený přístup humanitární pomoci do této palestinské enklávy. 

Toto rozhodnutí je považováno za přelomové a pravděpodobně zvýší mezinárodní tlak na Izrael po více než sedmi měsících jeho války proti palestinskému hnutí Hamás, jak píše AFP.

Hlavní soud OSN také nařídil Izraeli, aby do jednoho měsíce předložil zprávu o tom, jak postupuje při plnění opatření nařízených soudem, a umožnil přístup vyšetřovatelům do Pásma Gazy.

Soud rovněž vyzval k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění rukojmí, které zadrželo palestinské hnutí Hamás během svého útoku na Izrael dne 7. října 2023.

ICJ rozhodoval o této záležitosti v rámci žádosti Jihoafrické republiky (JAR), aby nařídil Izraeli zastavení vojenské operace v pásmu Gazy včetně invaze do města Rafah. JAR po vynesení verdiktu ocenila "přísnější" příkazy ICJ. Rozhodnutí přivítala i Palestinská samospráva, podle které představuje mezinárodní konsensus o ukončení této války na Blízkém východě.

ICJ v lednu vydal předběžná opatření, která nařizovala Izraeli udělat vše pro zabránění smrti Palestinců a ničení v Gaze. Avšak žádost JAR o zastavení vojenských operací soud nevyhověl.

V únoru ICJ zamítl další žádost JAR o naléhavá opatření na ochranu města Rafah. Přesto zdůraznil, že Izrael musí dodržovat předchozí nařízení zaměřená na zlepšení humanitární situace.

Izrael důrazně popírá páchání genocidy v Gaze a tvrdí, že jeho cílem jsou pouze militanti Hamasu. Snaží se minimalizovat civilní oběti, i když to je obtížné, protože Hamas používá civilní oblasti jako úkryt pro své bojovníky.

"Opakované nazývání něčeho genocidou z toho genocidu nedělá. Opakování lži z ní nedělá pravdu. (V Pásmu Gazy) probíhá tragická válka, ale ne genocida," citovala AFP vyjádření právního zástupce Izraele Gilada Noama.

JAR tvrdí, že Izrael svou vojenskou operací překročil rámec oprávněné sebeobrany. Předchozí příkazy ICJ označila za nedostatečné pro řešení "brutálního vojenského útoku na jediné zbývající útočiště pro obyvatele Gazy".

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Josep Borrell EU

Související

Aktuálně se děje

15. dubna 2025 16:48

Sbohem Aničce Slováčkové (†29). Loučili se blízcí, slavní i prezident

Česko se v úterý odpoledne rozloučilo s Annou Slováčkovou, která zemřela po boji s vážnou nemocí během předminulého víkendu. Bylo jí 29 let. Poslední rozloučení pro rodinu a pozvané hosty proběhlo v kostele svatého Tomáše na Malé Straně v Praze. Nechyběli na něm rodiče zesnulé, dorazila i řada známých osobností ze šoubyznysu. Rozloučit se přišel i prezident. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Kdyby Trump měl svědomí, druhý den po inauguraci stojí na Majdanu a čelí realitě ruské agrese

Donald Trump si svou politiku buduje na teatrálních prohlášeních a okázalých gestech. To by samo o sobě nemuselo být fatální, kdyby za těmito kroky stála fakta, a ne dezinterpretace nebo naprosté nesmysly. Jenže právě ty často tvoří základ jeho rozhodování – jako když nyní odmítl prodat Ukrajině systémy Patriot, protože podle něj za válku může Kyjev.