reklama

Severovýchod USA Elsa zasáhla ještě jako tropická bouře, odpoledne místního času (večer SELČ) už ji ale americké Národní středisko pro hurikány (NHC) takto neklasifikovalo. Maximální rychlost větru spadla pod 90 kilometrů v hodině, v nárazech ovšem byla i vyšší. Na jihu státu New Jersey v noci na dnešek naměřili rychlost větru 126 kilometrů v hodině.

Záplavy dnes postihly části států Massachusetts a Rhode Island, komplikace v dopravě zažíval i New York a okolí. Bouře v nejlidnatějším americkém městě narušila provoz příměstských železničních spojů, ve West Havenu v sousedním Connecticutu vydatné srážky vyvolaly menší sesuv půdy v místech, kudy vede tamní hlavní železniční trať.

New York zasáhl silný déšť už ve čtvrtek, přičemž se na sociálních sítích objevovaly záběry zatopených stanic podzemky i vody na silnicích. Šéfka místního dopravního podniku Sarah Feinbergová nicméně řekla AP, že bouři se podařilo přestát "docela dobře".

Elsa dnes směřovala ke státu Maine, kde se také očekávaly vydatné srážky a možnost "městských záplav". Na pobřeží může spadnout až deset centimetrů vody, bouře se pak má ještě během soboty prohnat přes východ Kanady.

Elsa se na začátku měsíce stala prvním hurikánem letošní sezony v Atlantickém oceánu. Nejdříve zasáhla Barbados a další karibské státy včetně Kuby, z amerických států byla v její cestě jako první Florida, kde jednoho člověka zabil pád stromu. V sousední Georgii úřady evidovaly devět zraněných poté, co kemp v okrese Camden County ve středu podle meteorologů zasáhlo tornádo.

reklama