reklama

Rusko, kde dnes přibylo bezmála 8600 případů infekce, ohlásilo nejvyšší denní přírůstek zemřelých od začátku epidemie v zemi. S více než 97.000 úmrtími s covidem-19 a 1,62 miliony nakažených celosvětovému žebříčku nadále vévodí Spojené státy. Mezi Washingtonem a Pekingem sílí napjetí, které způsobuje mimo jiné spor o vinu za pandemii. Čínský ministr zahraničí prohlásil, že oba státy jsou na hraně studené války.

Největší latinskoamerická země oznámila za poslední den 16.508 nakažených koronavirem a 965 úmrtí s nemocí covid-19. Oba denní přírůstky jsou nižší než o den dříve. Téměř dvojnásobně vysoký denní přírůstek v porovnání s Ruskem způsobil, že Brazílie po jednom dni opět nahradila Rusko na druhé příčce z hlediska celkového počtu případů nákazy koronavirem. Úmrtí pacientů s covidem-19 evidují brazilské úřady 22.013, což zemi staví na šesté místo nejhůře postižených států světa. Světová zdravotnická organizace (WHO) tento týden oznámila, že Jižní Amerika se stala novým epicentrem pandemie.

Rusko oznámilo 153 úmrtí za posledních 24 hodin, což představuje rekordní denní nárůst. Celkem již s covidem-19 zemřelo 3541 lidí. Denní bilance nově nakažených oproti předchozímu dni naopak mírně klesla, když úřady evidovaly 8599 případů. Celkem již bylo ve 145milionovém Rusku registrováno 344.481 potvrzených případů infekce.

Ve Spojených státech zemřelo už 97.087 lidí s nemocí covid-19, z toho kolem 1100 za poslední den, méně než o den dříve. Celkem se v USA dosud potvrdilo na 1,62 milionu případů nákazy, což je už více než třetina z 5,3 milionu nakažených evidovaných ve světě. Navzdory vysokým číslům zahájily Spojené státy částečné uvolňování omezení zavedených kvůli pandemii. List The New York Times dnes věnoval celou titulní stránku pouze jménům Američanů, kteří zemřeli během pandemie.

Čína, odkud se na sklonku loňského roku začal virus šířit do světa, dnes příkře odpověděla na americké požadavky z posledních dní na finanční náhrady za způsobení epidemie. Ministr zahraničí Wang-I řekl, že ti, kdo chtějí, aby Čína zaplatila kompenzaci, jsou snílci. K napětí mezi oběma zeměmi prohlásil, že jsou na pokraji nové studené války.

Wang se dále zastal WHO, již Spojené státy kritizují za postup při pandemii. USA chtějí zvážit své další členství v organizaci a prozatím dočasně pozastavily své příspěvky. Podle Wanga odvedl ředitel WHO Tedros Adhanomom Ghebreyesus dobrou práci.

Peking rovněž popřel další obvinění USA, podle nějž virus SARS-CoV-2 unikl z laboratoře ve wuchanském institutu virologie. Jeho ředitelka Wang Jen-i to označila za naprostý výmysl. Podle ní jsou v institutu přechovávány tři živé kmeny koronaviru z netopýrů, ale žádný neodpovídá covidu-19. Většina vědců se kloní k názoru, že se koronavirus označovaný jako SARS-CoV-2 zřejmě na člověka přenesl ze zvířat.

V Itálii první víkend po konci omezujících opatření zaplnili lidé pláže v prázdninových letoviscích i městské parky, večer se pak ve velkém scházeli v barech a restauracích. Úřady si stěžují na porušování pravidel proti šíření nákazy a policie rozdávala tučné pokuty. Ve městech po celé Itálii se v sobotu večer uskutečnil protest učitelů, rodičů i žáků proti výuce na dálku, kterou vláda hodlá v rámci pokračujícího boje proti koronaviru doplňovat klasické prezenční vyučování.

V Německu za poslední den přibylo 431 nových případů koronavirové infekce, čímž celkový počet nakažených vzrostl na 178.281. Nových úmrtí s nemocí covid-19 stoupl o 31 na 8247. Sobotní údaje se zásadně neliší od pátečních, kdy v zemi přibylo 460 nakažených a 42 zemřelých.

Oslavy letošního muslimského svátku íd al-fitr, který se slaví po skončení postního měsíce ramadánu, letos téměř ve všech muslimských zemích poznamenala epidemie koronaviru. Ve většině z nich lidé nemohou odjet za příbuznými ani se sejít s přáteli. Třídenní oslavy začaly dnes pro většinu z 1,8 miliardy muslimů.

reklama