Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británie bude podporovat Ukrajinu, i když povládnou labouristé, řekl jejich šéf

Velká Británie, ilustrační fotografie.
Velká Británie, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Pokud britská opoziční Labouristická strana zvítězí ve volbách a dostane se k moci, tak se britská podpora Ukrajině nezmění. Během své dnešní návštěvy Ukrajiny to podle agentury Reuters řekl šéf labouristů Keir Starmer. Spojené království je za současné vlády Konzervativní strany předním podporovatelem východoevropské země, která se už téměř rok brání ruské vojenské agresi.

"Pokud se budou příští rok konat volby a změní se vláda, postoj k Ukrajině zůstane stejný," řekl Starmer během své návštěvy města Irpiň, které se nachází nedaleko Kyjeva a v počáteční fázi invaze bylo dějištěm prudkých bojů. Podle ukrajinských úřadů je to jedno z řady míst, kde se ruští vojáci během okupace dopustili zvěrstev na obyvatelích.

Rusko tato obvinění popřelo, vyšetřovatelé nicméně mezitím shromažďují důkazy o válečných zločinech v těchto městech, včetně Irpině, poznamenal Reuters. "Je neuvěřitelné vidět důkazy o zvěrstvech, které jsem dnes ráno viděl. Fotografie civilistů na předměstí Kyjeva se zavázanýma očima, s rukama svázanýma za zády," řekl Starmer.

Starmer navštívil rovněž nedaleké město Buča, které se stalo jedním ze symbolů válečných zločinů, z nichž Ukrajina viní Rusko. Následně zamířil na jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Šéf labouristů uvedl, že chce ukázat podporu Ukrajincům, kteří volají po spravedlnosti a odškodnění za činy ruské armády.

Parlamentní volby se mají v Británii konat v příštím roce a podle Reuters průzkumy veřejného mínění dávají labouristům výrazný náskok před vládnoucími konzervativci.

Témata:  Velká Británie Ukrajina

Aktuálně se děje

22. května 2024 11:04

Běloruské úřady provedly razie, zkonfiskovaly majetek stovek opozičních aktivistů

Běloruské úřady v úterý provedly razie a zkonfiskovaly majetek více než 200 opozičních aktivistů. Jde o nejnovější krok v rámci zásahu vlády proti disentu, který se konal u příležitosti opozičního "dne solidarity s běloruskými politickými vězni", informuje agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy