"Pokud se budou příští rok konat volby a změní se vláda, postoj k Ukrajině zůstane stejný," řekl Starmer během své návštěvy města Irpiň, které se nachází nedaleko Kyjeva a v počáteční fázi invaze bylo dějištěm prudkých bojů. Podle ukrajinských úřadů je to jedno z řady míst, kde se ruští vojáci během okupace dopustili zvěrstev na obyvatelích.

Rusko tato obvinění popřelo, vyšetřovatelé nicméně mezitím shromažďují důkazy o válečných zločinech v těchto městech, včetně Irpině, poznamenal Reuters. "Je neuvěřitelné vidět důkazy o zvěrstvech, které jsem dnes ráno viděl. Fotografie civilistů na předměstí Kyjeva se zavázanýma očima, s rukama svázanýma za zády," řekl Starmer.

Starmer navštívil rovněž nedaleké město Buča, které se stalo jedním ze symbolů válečných zločinů, z nichž Ukrajina viní Rusko. Následně zamířil na jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Šéf labouristů uvedl, že chce ukázat podporu Ukrajincům, kteří volají po spravedlnosti a odškodnění za činy ruské armády.

Parlamentní volby se mají v Británii konat v příštím roce a podle Reuters průzkumy veřejného mínění dávají labouristům výrazný náskok před vládnoucími konzervativci.

reklama