reklama

JCVI vydal své doporučení na základě zkušenosti ze Spojených států, kde vakcíny Pfizer/BioNTech či Moderna dostalo na 90.000 těhotných žen, aniž vznikly jakékoli pochyby o bezpečnosti těchto preparátů. "Neexistují důkazy, že jiné vakcíny by pro těhotné nebyly bezpečné, ale je třeba to dál zkoumat," uvedl JCVI. Například u vakcíny firmy AstraZeneca zatím chybí data, na jejichž základě by se dala bezpečnost vakcíny pro těhotné posoudit, uvedl server BBC.

Britské úřady až dosud radily těhotným ženám, aby rozhodnutí nechat se očkovat důkladně probraly se svým gynekologem a praktickým lékařem, a doporučovaly očkování jen v případě vyššího rizika nákazy či v případě, že žena trpí dalšími zdravotními problémy.

Vakcínu firmy AstraZeneca nyní v Británii nemají dostávat lidé mladší 30 let, a to kvůli vzácným případům výskytu krevních sraženin po očkování. Některé země podávání vakcíny AstraZeneca pozastavily nebo ji už nebudou vůbec používat. Ojedinělé případy výskytu krevních sraženin byly zaznamenány také u lidí naočkovaných vakcínou od firmy Johnson & Johnson ve Spojených státech. Firma poroto pozastavila distribuci své vakcíny v EU.

reklama