reklama

V Británii od začátku pandemie zemřelo 127.945 infikovaných, což je nejvíce v Evropě. V přepočtu na obyvatele je na tom řada evropských zemí hůře, včetně Itálie, České republiky, Slovenska, Maďarska či Polska.

První dávku očkování proti covidu-19 dostalo na 80 procent dospělých Britů a asi 58 procent dospělé populace má za sebou dávky obě, což zemi řadí k nejproočkovanějším na světě.

Ve srovnání s uplynulým týdnem se však počty nově nakažených v Británii zvýšily o 34 procent, nejvíce zastoupeni mezi nově nakaženými jsou mladí lidé, kteří zatím nebyli očkováni. Zhruba 95 procent nových případů v Británii navíc tvoří varianta delta, která byla poprvé odhalena v Indii a je podle odhadů britských vládních expertů o 40 až 80 procent nakažlivější než původně dominantní mutace alfa, známá také jako britská mutace.

Prudké rozšíření mutace delta v pondělí přimělo premiéra Borise Johnsona odložit finální etapu rušení protiepidemických opatření. Původně se předpokládalo, že omezení budou zrušena 21. června, nové datum je 19. července.

Kdy stávající vlna koronaviru v Británii dosáhne vrcholu, podle odborného poradce vlády Chrise Whittyho stále není jasné. Dodal však, že rozhodně budou další hospitalizace i úmrtí. Kromě toho Whitty varoval, že další vlna nákazy může přijít koncem podzimu či v zimě. "Pokud jde o střednědobý výhled, očekávám, že nás čeká další zimní nárůst, pozdní podzimní až zimní nárůst, a to proto, že víme, že zima a podzim svědčí respiračním virům, takže by bylo překvapivé, kdyby (to období) tomuto vysoce nakažlivému respiračnímu viru nesvědčilo," řekl.

V pondělí zveřejněná analýza britské vládní zdravotní agentury Public Health England (PHE) nicméně dospěla k závěru, že dvě dávky vakcín, které se v Británii používají nejčastěji, velmi účinně chrání před nutností hospitalizace při nákaze variantou delta - u vakcíny od společností Pfizer a BioNTech v 96 procentech, u vakcíny od firmy AstraZeneca v 92 procentech.

reklama