reklama

Ve Francii počet nově nakažených za poslední den činí 11.022 a dalších 174 infikovaných tam zemřelo. V obou případech jde o pokles proti sobotě, kdy země hlásila 12.293 nově nakažených a 216 mrtvých. Informovala o tom agentura Reuters.

Od úterý Británie začne podávat vakcínu vyvinutou americkou společností Pfizer ve spolupráci s německou BioNtech nejohroženějším skupinám, tedy lidem starším 80 let, klientům a zaměstnancům domovů pro seniory a zdravotníkům v první linii. Británie tento týden jako první země světa schválila nasazení této vakcíny pro nouzové použití. Dohromady si země objednala 40 milionů dávek, každý člověk přitom potřebuje dvě dávky, takže zásoba bude stačit k proočkování 20 milionů z 67 milionů obyvatel. V prvním týdnu by podle agentury Reuters mělo být dostupných asi 800.000 dávek.

Látka od společností Pfizer a BioNTech se musí skladovat při teplotě minus 70 stupňů Celsia a v běžné chladničce vydrží pouze pět dní. Z toho důvodu bude nejprve podávána v 50 nemocnicích. Praktičtí lékaři by podle systému britského veřejného zdravotnictví NHS měli další pacienty začít očkovat 14. prosince. Skupiny místních doktorů budou podle vlády podávat vakcínu ve více než tisícovce očkovacích center napříč zemí.

reklama