reklama

Podle dat britské vlády země překonala úterní rekord 53.135 nově infikovaných. Ve středu do britských statistik přibylo 50.023 potvrzených případů a také 981 zemřelých.

Británie, která má téměř 67 milionů obyvatel, patří mezi nejhůře zasažené evropské země nynější pandemií. Na ostrovech se už nakazilo téměř 2,5 milionu lidí a nejméně 73.512 infikovaných zemřelo. V jižní Anglii se navíc v poslední době rychle šíří silně nakažlivá mutace koronaviru a od Nového roku se v některých regionech Anglie zpřísní protiepidemická opatření, která budou zahrnovat uzavření barů, restaurací, hotelů či kin.

Dobře na tom v posledních dnech není ani sousední Irsko, kde podle agentury Reuters už třetím dnem v řadě přibylo více než 1500 nových případů infekce, přičemž zhruba 4000 dodatečných pozitivních testů z posledních dvou až tří dnů ještě nebylo formálně potvrzeno, takže situace je patrně ještě horší, než ukazují rekordní nárůsty.

Ve středu irská vláda ohlásila uzavření všech obchodů se zbytným zbožím na nejméně měsíc a prodloužila školní prázdniny. Irsko, které má necelých 4,7 milionu obyvatel, mělo ještě před dvěma týdny nejnižší míru nárůstu koronavirových případů v Evropské unii, ale nyní se tu situace naopak nejrychleji zhoršuje poté, co po většinu prosince byly v zemi otevřeny obchody a pohostinská zařízení.

Ve Francii za posledních 24 hodin do statistik přibylo 19.927 nových případů koronavirové infekce. Ve středu jich bylo 26.457, nejvíce za měsíc. Dohromady se už v zemi koronavirem nakazilo 2,620.425 lidí, což je pátý nejvyšší počet na světě. Zemřelo 64.632 nakažených, z toho 251 za poslední den.

Francouzské úřady čelí kritice kvůli údajně pomalé vakcinační kampani, která tu začala stejně jako v mnoha jiných unijních státech 27. prosince. Ministr zdravotnictví Olivier Véran dnes slíbil, že Francie do začátku února otevře ve městech speciální očkovací centra. Pracovníci ve zdravotnictví starší 50 let mají být očkováni od pondělí.

Francie dnes také oznámila první výskyt "jihoafrické" mutace koronaviru. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že varianta 501.V2 byla objevena u muže žijícího ve Francii, poblíž hranic se Švýcarskem. Nedávno však pobýval v Jihoafrické republice.

Minulou sobotu Francie oznámila také první případ "anglické" mutace koronaviru. Lidé cestující z JAR a Británie do Francie se musí kvůli oběma nakažlivějším mutacím prokázat negativním testem na koronavirus.

reklama