Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británie se otřese v základech. Johnson chystá "revoluční vládu"

Velká Británie
Velká Británie
Foto: Pixabay

Britský premiér Boris Johnson má v plánu vytvořit "revoluční" vládu, chce propustit některé ministry, spojovat rezorty a místo státních úředníků zapojit externí odborníky. Napsal to dnes britský list Sunday Times. Premiér, jehož konzervativci před několika dny přesvědčivě vyhráli parlamentní volby, by se mohl zbavit až třetiny nynějších ministrů, napsal list s dovoláním na vládní úředníky.

Ministerstvo pro brexit bude zrušeno k 31. lednu, což je Johnsonův termín pro odchod Spojeného království z Evropské unie, uvádí Sunday Times.

Premiér zřídí ministerstvo pro hranice a přistěhovalectví, které vyčlení z ministerstva vnitra. Spojí ministerstvo mezinárodního obchodu s rezortem obchodu a energetiky.

Velké změny podle britského listu chce Johnson provést až v únoru po brexitu. V příštích dnech hodlá složení kabinetu změnit jen málo, zbaví se pouze ministrů, kteří ve volbách neuspěli.

"Únorové změny budou pořádně velké. Bude hledat lidi, kteří dokážou fungovat a nestarají se o média nebo krátkodobé problémy," řekl listu vysoce postavený vládní úředník. "Pracujeme na velmi podrobném a velmi revolučním plánu, do kterého se pak pustíme," konstatoval.

Témata:  Velká Británie Brexit Boris Johnson

Související

Aktuálně se děje

4. července 2025 18:55

Tři měsíce od smrti Anny Slováčkové. Otec prozradil, jak se zbavuje smutku

Budou to v neděli už tři měsíce, co po dlouhém a statečném boji se zákeřnou nemocí zemřela Anna Slováčková. Slavná rodina se s jejím odchodem stále ještě nevyrovnala. I proto se Felix Slováček snaží dělat všechno možné, aby se rozptýlil. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy