reklama

Dvaapadesátiletý právník Peter Duncan zemřel poté, co se podle svědků ve středu pokoušel uklidnit spor skupiny mladých lidí v newcastleském obchodním centru Eldon Square. Jeden z nich mu probodl hrudník šroubovákem a Duncan po převozu do nemocnice zemřel.

"Peter byl vlídný a starostlivý muž, který vždy ihned ochotně pomáhal druhým," uvedla podle stanice BBC v prohlášení jeho rodina, která jej označila za "obětavého otce".

Policisté skupinu sedmi mladých mužů ve věku 14 až 17 let zadrželi a dnes je vyslýchají. Hrozí jim obvinění z vraždy. Policie oznámila, že v oblasti posílí hlídky.

Británie se od loňska potýká s nárůstem počtu bodných útoků. Pouhý den po newcastleském ataku byl ve čtvrtek před budovou ministerstva vnitra v Londýně pobodán vládní zaměstnanec, který útok přežil. Policie zadržela 29letého muže pro podezření z těžkého ublížení na těle.

Jen v roce 2018 bylo ubodáno v Anglii a Walesu 285 lidí, což je nejvíce za posledních 70 let. Tragický trend, který pokračuje i letos, řešila na jaře i britská vláda. Bývalá premiérka Theresa Mayová iniciovala vznik komise složené ze stovky odborníků, která má vypracovat účinnou strategii pro boj s tímto druhem zločinů.

Kritici politiky konzervativní vlády tvrdí, že útoky mohou souviset s poklesem počtu policistů v ulicích. V souvislosti s úspornými opatřeními za posledních téměř deset let ubylo jen v Anglii a Walesu podle BBC na 20.000 policistů.

Mayová však tuto souvislost odmítla a zároveň uvedla, že problém nelze vyřešit ani zpřísněním postihů.

reklama