Na tiskové konferenci Raab prohlásil, že je pro navázání dialogu s Tálibánem, což umožní prověřit sliby radikálů, kteří ovládají Afghánistán znovu po 20 letech od půlky srpna.

Kromě jiného Tálibán slíbili, že do vlády zapojí zástupce celé společnosti, umožní cestovat Afgháncům i cizincům a zabrání teroristickým skupinám využívat Afghánistán jako svou základnu.

"V tom všem je budeme posuzovat podle toho, co budou dělat, nejen říkat," řekl Raab.

Jak napsala agentura AP, diplomatické uznání by Tálibánu umožnilo dostat se k rozvojové pomoci a půjčkám mezinárodních finančních institucí v době rychle se horšící ekonomické situace země.

Raab vystoupil na tiskové konferenci s katarským protějškem šajchem Muhammadem bin Abdar Rahmánem Sáním a navštívil také místa, kde jsou ubytováni lidé evakuovaní v srpnu z Afghánistánu.

Katarský ministr řekl, že jeho země s Tálibánem jedná a spolu s Tureckem pracuje na technické podpoře, jež umožní obnovit provoz kábulského letiště. "Doufáme, že do několika dní budeme moci oznámit dobrou zprávu," řekl ministr Sání.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu v Ankaře řekl, že kábulské letiště bylo využitelné pro "vojenské evakuační lety, ale pro ty civilní je třeba splnit bezpečnostní a další podmínky". "To není úkol jen pro Turecko a Katar," dodal Çavuşoglu. Vyzval k mezinárodní koordinaci v tomto směru a varoval před možnou migrační vlnou z Afghánistánu.

Raab řekl, že v Dauhá mluvil o tom, že je třeba zajistit, aby Afghánistán nebyl v budoucnu útočištěm teroristů, aby se předešlo humanitárním krizím, zajistila stabilita a aby byl Tálibán přinucen plnit dané sliby. "Musíme se nové realitě přizpůsobit. Naší prioritou je zajistit odjezd zbývajícím Britům a Afgháncům, kteří s Británií v minulosti spolupracovali, i dalším, jejichž životy jsou v nebezpečí," řekl ministr. Británie přesunula po nástupu Tálibánu k moci své velvyslanectví z Kábulu právě do Dauhá.