Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británie zatím neuzná vládu Tálibánu, ale hodlá s ním jednat

Taliban, Afghánistán
Taliban, Afghánistán
Foto: www.amnesty.cz

Británie v blízké době nehodlá uznat vládu afghánského radikálního hnutí Tálibán, ale existuje prostor pro dialog s ním. Při dnešní návštěvě Kataru to řekl britský ministr zahraničí Dominic Raab, informovala agentura AP.

Na tiskové konferenci Raab prohlásil, že je pro navázání dialogu s Tálibánem, což umožní prověřit sliby radikálů, kteří ovládají Afghánistán znovu po 20 letech od půlky srpna.

Kromě jiného Tálibán slíbili, že do vlády zapojí zástupce celé společnosti, umožní cestovat Afgháncům i cizincům a zabrání teroristickým skupinám využívat Afghánistán jako svou základnu.

"V tom všem je budeme posuzovat podle toho, co budou dělat, nejen říkat," řekl Raab.

Jak napsala agentura AP, diplomatické uznání by Tálibánu umožnilo dostat se k rozvojové pomoci a půjčkám mezinárodních finančních institucí v době rychle se horšící ekonomické situace země.

Raab vystoupil na tiskové konferenci s katarským protějškem šajchem Muhammadem bin Abdar Rahmánem Sáním a navštívil také místa, kde jsou ubytováni lidé evakuovaní v srpnu z Afghánistánu.

Katarský ministr řekl, že jeho země s Tálibánem jedná a spolu s Tureckem pracuje na technické podpoře, jež umožní obnovit provoz kábulského letiště. "Doufáme, že do několika dní budeme moci oznámit dobrou zprávu," řekl ministr Sání.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu v Ankaře řekl, že kábulské letiště bylo využitelné pro "vojenské evakuační lety, ale pro ty civilní je třeba splnit bezpečnostní a další podmínky". "To není úkol jen pro Turecko a Katar," dodal Çavuşoglu. Vyzval k mezinárodní koordinaci v tomto směru a varoval před možnou migrační vlnou z Afghánistánu.

Raab řekl, že v Dauhá mluvil o tom, že je třeba zajistit, aby Afghánistán nebyl v budoucnu útočištěm teroristů, aby se předešlo humanitárním krizím, zajistila stabilita a aby byl Tálibán přinucen plnit dané sliby. "Musíme se nové realitě přizpůsobit. Naší prioritou je zajistit odjezd zbývajícím Britům a Afgháncům, kteří s Británií v minulosti spolupracovali, i dalším, jejichž životy jsou v nebezpečí," řekl ministr. Británie přesunula po nástupu Tálibánu k moci své velvyslanectví z Kábulu právě do Dauhá.

Témata:  Velká Británie Tálibán

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.