reklama

Johnson, který sám začátkem roku přiznal, že potřebuje zhubnout, skončil v dubnu v nemocnici po nákaze koronavirem, a kvůli těžkému průběhu nemoci dokonce strávil několik dnů na jednotce intenzivní péče. Na otázku rozhlasové stanice Times Radio, jak se mu vede, řekl, že i kvůli pobytu na JIP zhubl. Od propuštění z nemocnice si prý nedává jídla z rychlých občerstvení.

Agentura Reuters píše, že skoro každý třetí dospělý obyvatel Británie je obézní. V Česku podle údajů z roku 2016 bylo obézních 19,3 lidí. O obezitě se hovoří, pokud hodnota BMI (Body Mass Index), která se vypočítává z hmotnosti a výšky, překročí u daného jedince 30. Obezita je považována za jeden z faktorů, které mohou vést ke komplikacím při nákaze koronavirem.

Konzervativec Johnson připustil, že doposud zastával "svobodomyslný přístup k obezitě". "Ale když se podíváte na ta čísla, na ten tlak na veřejné zdravotnictví, obávám se, že v porovnání s ostatními evropskými zeměmi jsme z nějakého důvodu tlustší než většina ostatních," řekl.

Britové podle něho budou šťastnější, v lepší kondici a odolnější vůči nemocem jako covid-19, pokud se jim podaří vypořádat se s obezitou. "Je to nesmírně nákladné pro systém veřejného zdravotnictví," připomněl.

Podle Reuters britská vláda některé detaily strategie pro boj s obezitou představí už v letošním roce.

Británii pandemie koronaviru zasáhla nejvíce v celé Evropě. Koronavirem se tam nakazilo přes 312.650 lidí, více než 43.630 z nich zemřelo.

reklama