Předchozí doporučení vyzývalo obyvatele Anglie, aby si udělali samotest na koronavirus dvakrát týdně či před návštěvou někoho, kdo patří k rizikové skupině.

K aktualizaci doporučení dochází v předvánočním období, kdy se mnoho lidí vydává nakupovat dárky do rušných obchodních center. Samotesty jsou v Anglii nadále dostupné zdarma a lze je získat on-line či v lékárnách.

Vládní webové stránky v této souvislosti uvádějí, že zhruba každý třetí člověk nakažený koronavirem nemá příznaky, což znamená, že může nákazu šířit, aniž by o tom věděl. "Pravidelné testování zvyšuje šance na odhalení covidu-19, když jste infekční, ale nevykazujete příznaky, což pomáhá zajistit, že covid-19 nebude šířit, protože zůstanete doma a okamžitě se izolujete," píše se v doporučení.

Doporučení zdůrazňuje, že podrobit se plnému očkování je "nejlepším způsobem, jak proti covidu-19 chránit sebe a ostatní". Zároveň upozorňuje, že nakazit se koronavirem a šířit jej může i plně očkovaný. "Kdokoliv, kdo vykazuje příznaky covidu-19 nebo má pozitivní test, by měl zůstat doma a okamžitě se izolovat. Pokud máte příznaky covidu-19, měli byste si co nejdříve zajistit PCR test, i pokud jste obdrželi jednu nebo více dávek vakcíny proti covidu-19," uvádí text.

"Zatímco vakcíny poskytují vysokou úroveň ochrany před závažným onemocněním, hospitalizací a smrtí, nedávná zpráva PHE ukazuje, že přibližně jeden z pěti lidí, kteří měli obě dávky, je stále náchylný k infekci variantou delta a vykazuje příznaky," stojí v textu s odkazem na studii vládní zdravotní agentury Public Health England.

Pokyny britských úřadů zároveň zdůrazňují, že covid-19 v dohledné době nezmizí. "Covid-19 bude v dohledné době součástí našich životů, takže se s ním musíme naučit žít a zvládat rizika pro nás i ostatní," stojí v doporučení.

Doporučení se týká pouze Anglie, protože ústřední vláda v Londýně stanoví pravidla pouze pro ni; regionální vlády Skotska, Severního Irska a Walesu o svých krocích v boji s koronavirem rozhodují nezávisle.

Plně naočkováno proti covidu-19 je podle webu Our World in Data, který vakcinaci ve světě monitoruje, 68 procent obyvatel Spojeného království.