"V téhle věci už jsem zapojený poměrně dlouho a naučil jsem se dvě věci; nikdy nic nepředpokládejte ani nic nevylučujte," řekl Wallace novinářům v odpovědi na dotaz, zda Londýn Kyjevu poskytne bojové letouny. "Není to konečně rozhodnutí... co ale tento konflikt v tomto roce posune, bude především schopnost Ukrajiny nasadit západní obrněnce," dodal ministr.

Vojenská pomoc spojenců Kyjeva se od začátku rozsáhlé ruské invaze na Ukrajinu stupňuje; země nejdříve dodávaly jen munici, ruční zbraně a vojenské vybavení. Nyní, po necelém roce od začátku války, oznámily Německo, Británie, USA a další země dodávky moderních tanků na Ukrajinu.

Jako další požaduje Ukrajina západní stíhačky. Jejich dodání vyloučil americký prezident Joe Biden, poměrně otevřeně se k věci však staví francouzský prezident Emmanuel Macron i polský premiér Mateusz Morawiecki. Ten nicméně dodal, že Varšava bude jednat v koordinaci se svými spojenci v NATO.

Stíhačky jsou podle Kyjeva nezbytné k obraně Ukrajiny vzhledem k ruské vzdušné převaze. Předpokládá se, že Ukrajina i Rusko nyní budují svůj arzenál pro očekávanou ofenzívu v nadcházejících měsících. Boje se na mnoha místech přes zimu zastavily na mrtvém bodě. Podle analytiků se však očekává, že Rusko po porážkách v létě a na podzim hodlá převzít iniciativu.

reklama