Oba infikovaní lidé jsou v izolaci společně se členy svých domácností. Úřady nyní provádějí další testy a také trasování případných kontaktů.

Britský premiér Boris Johnson dnes v reakci na šíření varianty omikron oznámil, že všichni cestující při vstupu do Británie budou muset podstoupit PCR test a zůstat v karanténě, dokud nedostanou výsledek. Lidé, kteří přijdou do kontaktu s osobami, u nichž je podezření na nákazu variantou omikron, budou mít nařízenou desetidenní karanténu bez ohledu na to, zda jsou očkovaní, nebo ne.

"Každý, kdo vstoupí do Británie, bude muset absolvovat PCR test do konce druhého dne po příjezdu a setrvat v karanténě, dokud nedostane informaci o negativním výsledku testu," řekl na dnešní tiskové konferenci Johnson. Vláda podle něj také zpřísní pravidla týkající se nošení roušek, které budou nově vyžadovány v obchodech a ve veřejné dopravě. Zrychlen by měl být rovněž program přeočkování, prohlásil bez dalších podrobností britský ministerský předseda.

Infekce omikronem byla odhalena v Chelmsfordu a v Nottinghamu. "Minulou noc jsem byl kontaktován britským úřadem pro zdravotní bezpečnost (UKHSA). Byl jsem informován, že detekovali dva případy nové varianty omikron ve Spojeném království. Jeden v Chelmsfordu, druhý v Nottinghamu," sdělil Javid.

O odhalení nové varianty koronaviru dnes informovalo Německo a podezření na nákazu omikronem má i Česká republika. Premiér v demisi Andrej Babiš na twitteru napsal, že prověřovaný vzorek patří ženě, která se do ČR vrátila z Namibie přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj, je očkovaná a má lehký průběh nákazy.

O nové variantě koronaviru informovala ve čtvrtek jako první Jihoafrická republika. Od té doby je omikron hlášen také z Botswany, Hongkongu, Izraele a v Evropě první detekovaný případ oznámila v pátek Belgie. Světová zdravotnická organizace (WHO) variantu v pátek označila za znepokojivou. Omikron vykazuje mnoho mutací, které podle vědců možná vedou ke snadnějšímu přenosu. Podle WHO však potrvá ještě týdny, než bude jasné, jaké konkrétní důsledky mutace mají. Předběžné poznatky ukazují na zvýšené riziko reinfekce ve srovnání s jinými znepokojivými variantami.

Řada zemí kvůli nové variantě koronaviru omezuje vstupy na svá území. Británie tak učinila už ve čtvrtek v případě JAR a některých sousedících zemí. Dnes Londýn omezil rovněž cesty z Malawi, Mosambiku, Zambie a Angoly - občané Británie anebo lidé s dlouhodobým pobytem se budou muset po návratu z těchto zemí uchýlit na deset dní do karantény. Cizinci budou mít vstup do Británie zakázán, informovala agentura Reuters.