Televizní stanice uvedla, že na organizaci večírku, který se konal 19. června odpoledne, se údajně podílela premiérova manželka Carrie Johnsonová. Podle ITV se akce v premiérově sídle v Downing Street zúčastnilo až 30 lidí.

Obvinění přichází v době, kdy Johnson čelí narůstajícím skandálům kolem několika večírků, které se v době přísných covidových restrikcí konaly ve vládních prostorách včetně premiérského sídla. Předseda vlády se kvůli tomu potýká se vzpourou některých konzervativních poslanců a aféru kolem večírků vyšetřuje vládní úřednice Sue Grayová. Výsledek jejího vyšetřování se očekává tento týden.

"Skupina zaměstnanců, kteří ten den pracovali v čísle deset, se po schůzce krátce sešla ve vládním sále, aby popřála premiérovi k narozeninám. Byl tam méně než deset minut," reagovala na obvinění Johnsonova kancelář. Číslo deset je označení pro úřad premiéra v Downing Street.

ITV uvedla, že podle jejích informací pobývali v premiérově rezidenci předchozího večera jako hosté rodinní přátelé. Johnsonova kancelář toto tvrzení také popřela. "Je to naprosto nepravdivé," řekl mluvčí Downing Street ITV. "V souladu s tehdejšími pravidly premiér ten večer hostil malý počet rodinných příslušníků venku," dodal

ITV připomněla, že premiér devět dní před údajnou oslavou požádal na tiskové konferenci veřejnost, aby "byla i nadále zdrženlivá a respektovala pravidla, která mají zajistit bezpečnost nás všech".

"Je to další důkaz toho, že máme premiéra, který se domnívá, že pravidla, která vytvořil, pro něj neplatí," uvedl předák opozičních labouristů Keir Starmer. "Nemůžeme si dovolit pokračovat s touto chaotickou vládou bez kormidla. Premiér rozptyluje pozornost národa a musí odejít," prohlásil.