Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britský premiér slíbí, že jeho vláda udrží nebo zvýší pomoc Ukrajině

Rishi Sunak
Rishi Sunak
Foto: Facebook Rishi Sunak

Britský premiér Rishi Sunak dnes podle agentury Reuters zřejmě slíbí, že jeho vláda příští rok udrží pomoc Ukrajině čelící ruské agresi na současné úrovni nebo ji ještě zvýší. Sunak plánuje s velkým projevem o zahraniční politice vystoupit v londýnské finanční čtvrti.

Britská podpora Ukrajině se nemění, ačkoliv tamní politická scéna zažila turbulentní období. Za posledních několik měsíců se na postu premiéra vystřídali tři politici: Borise Johnsona nahradila Liz Trussová, po níž do Downing Street nastoupil Sunak. Někteří konzervativci Sunaka považují v zahraniční politice za menšího "jestřába" než Trussovou, ačkoliv původně plánovaná schůzka s čínským prezidentem Si Ťin-Pchingem na nedávném summitu zemí skupiny G20 na Bali se nekonala a minulý týden Londýn zakázal umisťovat na citlivých vládních budovách bezpečnostní kamery vyrobené v Číně.

Reuters uvádí, že z výňatků ze Sunakova plánovaného projevu vyplývá, že co se týče Ukrajiny, nebude se Sunakova pozice lišit od postojů jeho předchůdců v čele vlády. "Budeme podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak to bude potřeba. Příští rok udržíme nebo zvýšíme vojenskou pomoc. A poskytneme novou podporu protivzdušné obraně," píše se v projevu.

Británie v září uvedla, že po Spojených státech poskytuje Ukrajině nejvíce pomoci, za letošek jde o 2,3 miliardy liber (65,1 miliardy korun).

Reuters uvádí, že v projevu se Sunak sice zaměří i na "konkurenty a nepřátele" Británie, konkrétně však žádnou zemi nezmíní. Už dříve ale Čínu označil za "největší hrozbu ze strany nějakého státu pro naši ekonomickou bezpečnost".

Témata:  Velká Británie Ukrajina Rishi Sunak

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Izrael, ilustrační foto

Bývalý šéf izraelské tajné služby měl vyhrožovat hlavní prokurátorce ICC

Bývalý šéf izraelské tajné služby Mossad, Yossi Cohen, údajně vyhrožoval bývalé hlavní prokurátorce Mezinárodního trestního soudu (ICC), Fatou Bensoudové. Na několika tajných schůzkách na ni údajně vyvíjel nátlak, aby zastavila vyšetřování Izraelců kvůli podezření z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na okupovaných palestinských územích. Uvedl to deník The Guardian, který se odvolává na vysoce postavené izraelské zdroje.