"Vystavil jste ty lidi maximálnímu riziku," řekl soudce Mark Wall při slyšení o výši trestu. "Vaši míru provinění dál zvyšuje skutečnost, že jste za své kriminální počínání dostával peníze," citovala soudce zpravodajská společnost BBC.

Smith byl stíhán na základě zákona o úředních tajemstvích, za jehož porušení hrozí odnětí svobody na dva roky až 14 let. Soudce Wall dnes uvedl, že ochrana tajných informací se pojí se silným veřejným zájmem a že trest pro 58letého muže musí být tak vysoký, aby odradil od podobných činů další. Wall se zabýval obviněními ohledně Smithových aktivit v letech 2020 a 2021, uvedl však, že jeho "podvratná činnost začala o dva roky dříve".

Smith v té době žil v německé Postupimi a na britské ambasádě pracoval do srpna, kdy ho zatkla německá policie. Podle následné obžaloby Smith pociťoval náklonnost k Rusku a naopak nenávist k Británii. Smithe rozzlobilo, že velvyslanectví vyvěsilo duhovou vlajku na podporu sexuálních menšin, uvedla britská prokuratura. Obhajoba tvrdila, že Smith chtěl pouze ambasádu "zostudit" a že v daném období trpěl depresemi.

Muž se loni v listopadu přiznal k osmi bodům obžaloby a potvrdil, že poslal dva dopisy s citlivými informacemi na ruskou ambasádu v německém hlavním městě. Soudce Wall dnes popisoval, že Smith byl usvědčen ze sběru utajovaných materiálů po více než tři roky, včetně "tajné vládní komunikace" s tehdejším britským premiérem Borisem Johnsonem.

"Vaším motivem, když jste jim pomáhal (Rusům), bylo poškodit britské zájmy," řekl soudce. "Vaše nezákonné chování bylo vytrvalé a do určité míry sofistikované," dodal.

reklama