Britská vláda tento měsíc dala zelenou výcviku ukrajinských pilotů na svých stíhačkách, darovat své stroje Kyjevu ale zatím neplánuje. Původně se k takovému kroku stavěla skepticky s odkazem na délku potřebného výcviku, po apelu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského při jeho nedávné návštěvě Británie nicméně Sunak naznačil, že je dodání bojových letounů otevřený.
"Musíme dělat všechno, co je v našich silách, abychom zajistili, že Ukrajinci tuhle válku co nejdříve vyhrají... Mám za to, že to zahrnuje bojové letouny," řekla v Dolní sněmovně Trussová. "Nemůžu se dočkat, až na Ukrajině uvidím ty tanky a bojové letouny, jak pomáhají těm odvážným Ukrajincům," dodala nynější poslankyně, která v čele britské vlády strávila loni na podzim jen několik týdnů.
Připojila se tak k Johnsonovi, který po dodání stíhaček Kyjevu volal už dříve. V dnešní rozpravě své stanovisko zopakoval, přičemž zpochybnil logiku stávající podpory. "Je skvělé, že navrhujeme trénovat ukrajinské stíhače v létání se stíhačkami NATO... Ale je zvláštní, že to děláme ještě před přijetím rozhodnutí o principu, zda jim dát letadla. Pojďme přímo k věci a dejme jim i letadla," řekl.
Expremiér, který Británii vedl v prvních měsících ruské agrese, hovořil také o potřebě co nejrychlejších dodávek tanků nebo o poskytnutí "dělostřelectva dlouhého doletu". Varoval při tom, že spojenci Ukrajiny nemohou otálet, protože "je čím dál jasnější, že Čína se chystá vyzbrojovat Rusy".
Podobné varování o víkendu formuloval šéf americké diplomacie Antony Blinken. Čína podle něj už Rusku jistou vojenskou podporu poskytla, nikoliv ovšem zbraně a munici. USA i EU Peking varují, že na takový postup by reagovaly blíže nespecifikovanými protiopatřeními. Nejvýše postavený čínský diplomat Wang I o víkendu zdůrazňoval, že Čína vždy stojí na straně míru a že ve válce na Ukrajině podporuje mírové rozhovory a dialog.