Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Buttigieg odstoupil z boje o Bílý dům. Jeho rozhodnutí nahrává Bidenovi

Pete Buttigieg
Pete Buttigieg
Foto: Facebook

Jeden z kandidátů na amerického prezidenta, Pete Buttigieg, oznámil, že odstupuje ze souboje o demokratickou nominaci na šéfa Bílého domu. Buttigieg to sdělil svým příznivcům ve městě South Bend v Indianě, kde dříve zastával funkci starosty.

Pete Buttigieg ve své řeči ocenil, jakých úspěchů se jim podařilo dosáhnout. Zejména zmínil vítězství ve stranickém shromáždění v Iowě na začátku února. Zdůraznil rovněž, jaké hodnoty se snažil ve své kampani prosazovat. "A tak si musíme v tento fázi klání přiznat, že nejlepším způsobem, jak zachovat víru v naše cíle a ideály, je odstoupit a pomoci sjednotit naši stranu a náš národ," prohlásil 38letý Buttigieg.

"Takže jsem dnes učinil obtížné rozhodnutí a zastavil svou kampaň," dodal. Doplnil, že udělá "vše, co je v jeho moci", aby zajistil, že příštím americkým prezidentem se stane zástupce demokratů.

Thank you for inviting me into your homes, sharing your stories, and putting your trust in me. We launched our campaign because Americans are hungry for a new kind of politics that brings us together. And together we'll beat this president and build the era that must come next. pic.twitter.com/QDajvx1lpL

— Pete Buttigieg (@PeteButtigieg) March 2, 2020

Zatím poslední demokratické primárky, které se v sobotu konaly v Jižní Karolíně, vyhrál s velkým náskokem bývalý viceprezident Joe Biden. Druhý skončil senátor Bernie Sanders. Pete Buttigieg a senátorka Amy Klobucharová, kteří zaznamenali úspěchy v některých předchozích nominačních soubojích, nedosáhli v Jižní Karolíně podpory ani deseti procent demokratických voličů. Stejně tak si méně než deset procent připsala senátorka Elizabeth Warrenová.

Po odstoupení Buttigiege, který se otevřeně hlásil ke své homosexuální orientaci, se o demokratickou nominaci bude ucházet už jen šest kandidátů. Původně jich bylo přes 20.

Jak poznamenala agentura AFP, odchod Buttigiege by mohl zcela určitě pomoci Bidenovi. Další hlasy se mu budou hodit zejména v úterý 3. března, které je takzvaným volebním superúterým. Hlasovat se v případě demokratů bude ve 14 státech USA.

Primárky potrvají až do června a demokraté si v nich budou vybírat svého prezidentského kandidáta. Ten se pak v listopadu utká o prezidentské křeslo s nynějším republikánským šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem.

Témata:  volby v USA Bernie Sanders Joe Biden Pete Buttigieg Elizabeth Warren USA

Související

Aktuálně se děje

5. června 2025 16:05

Pohonné hmoty dále zlevní, sílí koruna. Letošní rok se zapíše do historie

Pohonné hmoty v Česku za poslední týden mírně zlevnily. Benzin se u čerpacích stanic prodává v průměru za 33,64 koruny, před týdnem byl o čtyři haléře dražší. O sedm haléřů zlevnila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 32,08 Kč. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Komentář

36 let od masakru na Náměstí nebeského klidu. Čína šíří svá chapadla po celém světě

Čínský režim 36 let po masakru na Náměstí nebeského klidu stále bezostyšně ignoruje odpovědnost za zločiny proti lidskosti a tvrdě potlačuje svobodu projevu. Místo vyrovnání se s vlastní minulostí rozprostírá své chapadla ekonomického a politického vlivu do celého světa. Pod rouškou investic a půjček uvádí státy do chudoby. Export autoritářských praktik je varovným signálem pro všechny demokracie – a nejen pro ně. Obětním beránkem čínského vlivu se stává už i Rusko.