Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bývalý šéf izraelské tajné služby měl vyhrožovat hlavní prokurátorce ICC

Izrael, ilustrační foto
Izrael, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Bývalý šéf izraelské tajné služby Mossad, Yossi Cohen, údajně vyhrožoval bývalé hlavní prokurátorce Mezinárodního trestního soudu (ICC), Fatou Bensoudové. Na několika tajných schůzkách na ni údajně vyvíjel nátlak, aby zastavila vyšetřování Izraelců kvůli podezření z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na okupovaných palestinských územích. Uvedl to deník The Guardian, který se odvolává na vysoce postavené izraelské zdroje.

"Nechcete se přece pouštět do věcí, které by mohly ohrozit vaši bezpečnost nebo bezpečnost vaší rodiny," řekl údajně Cohen prokurátorce ICC před několika lety.

Podle zdroje Guardianu byly tyto aktivity tehdejšího šéfa Mossadu schváleny na vysoké úrovni, jelikož ICC představoval hrozbu trestního stíhání izraelských vojáků.

Další zdroj, obeznámený s aktivitami Mossadu kolem prokurátorky ICC, uvedl, že tajná služba se ji pokusila buď zkompromitovat, nebo získat pro spolupráci s Izraelem. Mossad se údajně zajímal o rodinu prokurátorky a měl také přepisy tajných nahrávek jejího manžela.

Při jedné příležitosti Cohen údajně ukázal Bensoudové fotografie jejího manžela, které byly tajně pořízeny během jejich návštěvy Londýna. V dalším případě Cohen údajně naznačil prokurátorce, že vyšetřování Izraele by mohlo poškodit její kariéru.

Podle Guardianu byl Cohen jedním z nejbližších spojenců izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a osobně vedl několikaleté aktivity Mossadu s cílem podkopat činnost mezinárodního soudu.

List The Guardian se odvolává na zdroje, které potvrdily, že prokurátorka informovala malou skupinu vysoce postavených představitelů ICC o Cohenových pokusech ovlivnit ji.

Hlavní prokurátor ICC Karim Khan před týdnem oznámil, že požádal o vydání zatykačů na lídry palestinského radikálního hnutí Hamás a Izraele, včetně izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Informaci přinesla agentura Reuters.

Podle Khana nesou Benjamin Netanjahu, izraelský ministr obrany Joav Galant, šéf vojenského křídla Hamásu Muhammad Díf, lídr Hamásu v Pásmu Gazy Jahjá Sinvár a šéf politického křídla Hamásu Ismáíl Haníja odpovědnost za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané v Pásmu Gazy a Izraeli.

Konflikt mezi Izraelem a palestinskými ozbrojenými skupinami, zejména Hamásem, se dlouhodobě vyznačuje eskalací násilí, které vedlo k četným obětem na obou stranách. ICC se zabývá vyšetřováním válečných zločinů a zločinů proti lidskosti s cílem zajistit spravedlnost pro oběti těchto konfliktů.

Témata:  Izrael ICC

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.