Hegerova vláda neustála loňské hlasování nedůvěře a od té doby se potýká s problémy. V uplynulých dnech požádali o uvolnění z funkce ministři zemědělství a zahraničí, skončili také ministři financí a zdravotnictví.

Heger proto navrhoval, aby prezidentka obsadila uvolněná ministerská místa svými pověřenci. Poté nabídl, že se vzdá vedení vlády a na ministerstvech by zůstali jen ministři, jejichž výměna by ohrozila fungování resortů. Prezidentka ale nepřijala žádný z jeho návrhů. Požádal proto Čaputovou, aby byl zbaven mandátu k vedení vlády.

Ta mu vyhověla a v týdnu od 15. května jmenuje úřednickou vládu, uvedla na tiskové konferenci. Předsedou bude viceguvernér Ódor a povede tým vládních expertů, který je údajně již sestaven. "O jménech budu nejprve informovat předsedy politických stran a poté veřejnost," řekla Čaputová.

Podotkla, že hlavním kritériem pro výběr členů nové vlády je odbornost. "Zároveň byli vybráni pouze lidé, kteří nebudou kandidovat v příštích parlamentních volbách. Jinými slovy, cílem není zvýhodnit žádnou z politických stran v probíhajícím předvolebním klání," dodala. 

Čaputová také uvedla, že do předčasných parlamentních voleb zbývá téměř půl roku, což je podle ní dost dlouhá doba na to, aby stávající vláda stabilizovala situaci a dovedla Slovensko k předčasným volbám. Podle ní šlo o jediný možný krok. "Návrhy premiéra Eduarda Hegera nemohly na mém rozhodnutí nic změnit," uvedla.
 

reklama