reklama

Hasiči do dnešního rána zaznamenali v souvislosti s nepříznivým počasím zhruba dvě stovky výjezdů, hlavně v severní, střední a západní části země. Odčerpávali vodu ze zatopených sklepů a ulic, odstraňovali také nánosy bláta. V Banské Bystrici stavěli protipovodňové bariéry s cílem zabránit vylití řeky Hron.

Na středním Slovensku hasiči použili čluny, aby pomohli třem lidem dostat se z motorových vozidel, která uvízla v silném proudu a ve vysoké hladině vody. Počasí mezitím zkomplikovalo situaci i na východním Slovensku. V několika regionech po celé země platí nejvyšší stupeň výstrahy před záplavami.

Armáda vyslala 25 vojáků do středoslovenské vesnice Rudno nad Hronem, kterou v pondělí zasáhla přívalová vlna po protržení místní vodní nádrže. Při neštěstí podle médií zemřel bývalý starosta vesnice, kde se v minulosti těžily různé kovy včetně zlata a stříbra. Voda v obci zatopila sklepy domů, strhla vozidla a poničila další majetek.

Horská záchranná služba zase upozornila na nepříznivé počasí v horských oblastech a varovala turisty před nebezpečím v souvislosti se stoupajícími hladinami vodních toků v blízkosti značených stezek.

reklama