reklama

Zmíněná dohoda o opatřeních se částečně liší od původního návrhu ministra zdravotnictví Vladimíra Lengvarského, který navrhoval prodloužení stávající dvoutýdenní celostátní uzávěry v nynější podobě o další týden do 16. prosince a otevření prodejen pro očkované lidi nebo zákazníky po prodělání covidu-19 až později. Například hotely by ale měly znovu fungovat v původně plánovaném termínu od 25. prosince. Nová opatření, která ve středu projedná vláda, by měla platit do 9. ledna, pokud se epidemická situace nezhorší.

"Očkování je jedinou cestou z pandemie. Lockdown nás nespasí, odsouvá utrpění, ničí ekonomiku i pracovní místa," řekla vicepremiérka a šéfka nejmenší vládní strany Za lidi Veronika Remišová, která uvítala dohodu na částečném uvolnění omezení pro očkované. Dodala, že po vyhlášení nynější celostátní uzávěry klesl zájem Slováků o očkování proti covidu-19 první dávkou vakcín.

Na distanční formu výuky v příštím týdnu přestoupí žáci druhého stupně základních škol a středních škol, následně začnou vánoční prázdniny. Uzavření škol v listopadu zablokovala vládní strana Svoboda a solidarita (SaS), mezitím prezenční formu výuku kvůli špatné epidemické situaci v řadě okresů zrušily regionální úřady hygieny. Nadále nebude možné pořádat hromadné akce a v platnosti zůstanou restrikce, které se týkají provozu služeb či restaurací.

Ministerstvo zdravotnictví má připravit analýzu případného zavedení povinného očkování proti covidu-19 či finanční spoluúčasti neočkovaných pacientů na léčbě.

Koaliční strany se také dohodly na úpravě návrhu pobídek pro seniory, kteří se už očkovali nebo se do Vánoc zaregistrují na očkování proti covidu-19. Nově by měli dostat hotovost 200 nebo 300 eur (5080 nebo 7620 korun) v závislosti na počtu dávek některé z vakcín, které už dostaly. Nižší podporu podle nové dohody dostanou například ti, kdo se do Vánoc jen zaregistrují na první dávku. Vyšší ze zmíněných částek získají obyvatelé ve věku od 60 let, kteří už absolvovali nebo se přihlásí na očkování posilující dávkou.

Slovensko se v EU řadí k zemím s nejnižším podílem očkovaného obyvatelstva proti covidu-19. Ministr financí Igor Matovič původně prosadil na jednání vlády návrh, aby stát motivoval seniory k očkování proti covidu-19 poukázkami v hodnotě 500 eur (12.700 korun) na čerpání různých služeb. Tím by zároveň podpořili podnikatele zasažené koronavirovými restrikcemi. Tuto formu a výši pobídek odmítla podpořit SaS a také opozice. Hrozilo tak, že sněmovna při hlasování předlohu odmítne. Opozice svou podporu návrhu podmiňovala tím, že senioři dostanou peníze bez podmínek ohledně očkování.