reklama

Koordinátor protiepidemické politiky v Bílém domě Jeff Zients dodal, že "prakticky všechny" nové hospitalizace a úmrtí související s covidem-19 jsou v USA mezi nenaočkovanými.

Vakcínu proti nemoci přitom v zemi dostalo skoro 56 procent obyvatel, 48 procent je bráno jako plně naočkovaných. Mezi jednotlivými státy jsou ovšem velké rozdíly a například podíly dospělých s ukončeným očkováním se pohybují od 42 procent v Alabamě do 77 procent ve Vermontu. Počty zachycených nákaz se mezitím opět zvyšují, přičemž situace je nejhorší na jihu USA, kde je proočkovanost slabší.

"Stává se z toho pandemie neočkovaných," hodnotila situaci Walenská. Počet úmrtí připisovaných covidu-19 byl podle ní tento týden v USA o 26 procent vyšší než minulý týden, zatímco nákaz přibylo skoro o 70 procent.

Zientsova slova o hospitalizacích a úmrtích mezi neočkovanými jen potvrzují zprávy amerických médií z posledních týdnů. Tempo očkování je v zemi nadále velmi nízké, po čtvrteční aktualizaci údajů od CDC podle listu The New York Times klesl týdenní průměr na necelých 530.000 vykázaných dávek na den. Zients ovšem poznamenal, že "státy s nejvyšším výskytem nákaz pozorují růst svých vakcinačních čísel".

reklama