Mezi země s velmi vysokým výskytem covidu-19 nově přední americký institut pro veřejné zdraví přidal také Burkinu Faso. Kromě ní, Slovenska, Ruska a Belgie je na seznamu asi osmdesátka dalších států nebo území. Českou republiku CDC řadí mezi země s druhým nejvyšším rizikem nákazy, kam nedoporučuje cestovat bez očkování.

Slovensko minulý týden oznámilo nejvyšší denní přírůstek koronavirových případů od konce loňska. Ve středu odhalily laboratorní PCR testy v pětimilionové zemi 4981 infikovaných. Tento údaj je zároveň druhý nejvyšší denní přírůstek nakažených od propuknutí epidemie nemoci covid-19. Také Německo s účinností od neděle 31. října zařadilo Slovensko na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí.

Ruské úřady kvůli nejvyšším počtům nakažených od počátku pandemie postupně obnovují některá koronavirová opatření, v Moskvě například začala ve čtvrtek platit částečná uzávěra. V neděli v nejrozlehlejší zemi světa podle krizového štábu přibylo 40.402 lidí infikovaných koronavirem, počet nově hlášených případů se třetí den v řadě držel nad 40.000. Zemřelých pacientů s nemocí covid-19 přitom bylo už sedmý den po sobě přes 1000. Nemoci covid-19 v Rusku za neděli podlehlo 1155 pacientů.

V Belgii koncem října přibývalo nakažených koronavirem stejným tempem jako v době, kdy loni v listopadu vláda kvůli pandemii nařídila uzávěru.