reklama

Ozbrojená policie dopadla 52letého muže v srpnu 2017 v parku severně od Manchesteru poté, co jej zpozorovala kolemjdoucí se psem, jak se v armádním oblečení plazí v křoví a výkonnou vzduchovkou s hledím a tlumičem se chystá střílet na hejno ptáků.

Souzenému podle Daily Mail hrozilo vězení až 18 měsíců za nedovolené vlastnictví pušky a rovněž používání útočné zbraně na veřejném místě. Soudkyně mu však uložila pouze osmiměsíční podmínečný trest s odkladem na 18 měsíců a 180 hodin veřejně prospěšných prací. Mírný trest zdůvodnila dosavadní bezúhonností a také tím, že při incidentu nebyl nikdo zraněn.

Kolemjdoucí popsala Čecha jako muže v maskáčových kalhotách a bundě, který v rukou držel něco, co vypadalo jako puška, a při setkání se jí nervózně zeptal na jméno jejího psa. Poté se rychle odebrala k východu a zavolala policii, cestou stihla ještě varovat další návštěvníky parku. Za tento duchapřítomný čin jí soud vyměřil odměnu 200 liber (5956 korun).

Při domovní prohlídce u Čecha byla nalezena další vzduchová puška na stlačený plyn. Podle policie měla potenciál zabít člověka, a proto se na ni vztahují veškerá omezení pro držení střelných zbraní.

"Byl to jeho koníček, který pěstoval ve své rodné České republice, kde je méně regulací než v této zemi," řekl u soudu obhájce Michael Lee s tím, že Čech si nebyl vědom přísnějších pravidel pro zacházení se zbraněmi v Británii. "V jeho rodné zemi jsou určité kulturní rozdíly," dodal obhájce.