"Vzpomínáme na vévodu (...) zejména jako na neochvějnou podporu jejího královského veličenstva královny, nejen jako na jejího společníka, který byl každý den její vlády po jejím boku, ale jako na jejího manžela, její sílu a oporu po více než 70 let," prohlásil Johnson. Dodal, že princ Philip pomáhal nasměrovat britskou monarchii tak, že dokázala po druhé světové válce zůstat vitální součástí veřejného života v Británii.

Buckinghamský palác stejně jako premiérská rezidence v ulici Downing Street číslo 10 na počest zesnulého stáhly britskou vlajku na půl žerdi.

"Spojené království přišlo v princi Philipovi o výjimečného veřejného činitele. Zasvětil svůj život své zemi - od vynikající kariéry v královském námořnictvu za druhé světové války, po desetiletí služby jako vévoda z Edinburghu. Nejvíce však bude vzpomínán díky své výjimečné oddanosti královně," uvedl vůdce opozičních labouristů Starmer.

"Vždy, když jsem se s ním setkal, zapůsobila na mne jeho zřetelná radost ze života, jeho zvídavá mysl a jeho schopnost komunikovat s lidmi z jakéhokoliv prostředí a společenského postavení. Dokázal mistrně přimět lidi, aby se uvolnili a připadali si výjimeční," poznamenal arcibiskup z Canterbury Welby.

"Jsem zarmoucena zprávami o úmrtí vévody z Edinburghu. Vyjadřuji osobní a hlubokou soustrast - a také (jménem) skotské vlády a skotského lidu - jejímu královskému veličenstvu a její rodině," napsala na twitteru skotská premiérka Sturgeonová.

Bývalý labouristický premiér Tony Blair vyzdvihl Philipovy charitativní projekty. "Bude přirozeně nejvíce uznáván za pozoruhodnou a nezlomnou podporu královny po dobu tolika let. Měl by být však vzpomínán a oslavován rovněž sám za sebe, jako prozíravý, odhodlaný a nebojácný muž," uvedl v prohlášení Blair.

"Jeho zájem o lidi a jejich příběhy byl vždy opravdový, jeho motivace vždy svým příkladem povzbuzovala k výkonu služby ostatní," uvedl bývalý tiskový mluvčí vévody z Edinburghu James Rosco.