reklama

Rozruch dnes vyvolalo prohlášení prezidenta Miloše Zemana, který bude chtít po premiérovi Andreji Babišovi (ANO) odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) a šéfky Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové. Vadí mu jejich postoj k ruské vakcíně Sputnik V. Ministr školství Robert Plaga jednal s premiérem o podobě maturit, změny představí odpoledne.

Zeman v rozhovoru s Parlamentními listy označil Blatného a Storovou za hlavní překážky pro dodávky Sputniku. Odmítáním ruské vakcíny podle něj nesou odpovědnost za úmrtí lidí v Česku na covid-19. Zeman prosazuje, aby Česko při očkování využilo ruské i čínské vakcíny. Blatný požaduje, aby byly vakcíny schváleny v Evropské unii, stejně jako ostatní nyní využívané očkovací látky. Stejný závěr přijali na nedávné schůzce nejvyšší ústavní činitelé včetně Zemana. Nyní ale prezident chce, aby vakcíny schválil SÚKL a ČR jimi začala očkovat před rozhodnutím evropských orgánů.

Blatný odmítl, že by sám odstoupil z funkce. Trvá na tom, že ruská látka musí mít před využitím v ČR souhlas Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Ta zahájila průběžné hodnocení ruské vakcíny 4. března, posouzení může trvat i několik měsíců.

Prezident také chce, aby ve funkci skončil i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). S Babišem by se měl Zeman setkat 22. března v Lánech. Návrh na odvolání ministrů předkládá premiér prezidentovi, šéf SÚKL podléhá ministru zdravotnictví. Hamáček řekl, že o výměnách členů vlády rozhoduje premiér, ne hlava státu. Petříček ČTK sdělil, že Zemanovi vadí mimo jiné kvůli dostavbě Dukovan, za svou prací si stojí. Opozice Zemanovo vyjádření kritizuje, k ministrovi zdravotnictví má jiné výhrady. Podle předsedy ODS Petra Fialy Blatný pandemii nezvládá.

Epidemie koronaviru nyní v Česku začíná zpomalovat. "Jsme v bodě zlomu," řekl dnes Radiožurnálu šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek. Nemocniční zátěž je podle něj tento týden na vrcholu a příští týden začne s vysokou pravděpodobností klesat. Ale nemusí se to podle Duška týkat všech regionů, na nárůst se musí připravit moravské regiony.

V pondělí bylo podle ministerstva zdravotnictví téměř 9000 hospitalizovaných s nemocí covid-19 a 1873 v těžkém stavu, což byly nejvyšší počty za celou epidemii. V úterý počty pacientů oproti pondělku mírně klesly. Česko zatím využilo pomoc Polska, kam sanitka v úterý převezla pacientku z Pardubického kraje. O možnost umístit české covidové pacienty do německých nemocnic bude ČR podle Hamáčka případně žádat do konce příštího týdne. Zatím tam žádný nezamířil.

Počet nových případů nákazy v úterý dosáhl 15.196, což je zhruba o 1600 méně než předchozí úterý. Nárůst počtu nakažených zpomaluje ve srovnání se stejnými dny předešlého týdne už od neděle. Šéf ÚZIS věří tomu, že se trend otáčí. Zdá se podle něj, že se populace začala chovat zodpovědněji.

S rozvolňováním opatření je ale podle Hamáčka potřeba postupovat velmi opatrně. Nesmí se opakovat situace, která nastala o Vánocích, kdy začal růst počet nakažených po zmírnění opatření před svátky. Plán rozvolňování bude na ministerstvu zdravotnictví, teď není možné určit žádné datum. Klíčovým kritériem musí být pokles počtu lidí na JIP. Nelze podle něj předvídat, jestli třeba omezený pohyb lidí mezi okresy bude zrušen opravdu po třech týdnech. Prioritou pro ministra vnitra zůstává návrat alespoň části žáků zpět do školních lavic.

Babiš na dnešní schůzce s ministrem školství probíral podobu letošních maturit. Návrh tří typů maturit, který premiér představil v úterý, není podle předsedy vlády dobrý. Za úřední maturitu chce ale bojovat. Plaga nesouhlasil ani s předchozím Babišovým návrhem na úřední maturitu. Ministerstvo školství odpoledne změny v maturitách představí.

Ministerstvo zdravotnictví dostalo za úkol vyřešit situaci, kdy povinné testování ve firmách zaplnilo veřejná testovací místa na covid. Stát by podle Hamáčka mohl například přispívat občanům na nákup samotestů v obchodech či lékárnách podobným způsobem jako přispívá firmám. Povinné testování musely firmy zahájit minulý týden. Ode dneška se povinnost týká i větších úřadů. Například úřad práce samotestování zaměstnanců neplánuje, z rozhodnutí generálního ředitele mají pracovníci na testy chodit do testovacích míst pro veřejnost.

Počty antigenních testů provedených v laboratořích rychle rostou a překonávají rekordy. Dosud nejvíce jich laboratoře udělaly v pondělí, a to téměř 113.000. Březnový denní průměr antigenních testů se blíží 72.000 a proti únoru je o 82 procent vyšší.

Klíčové je boji s covidem očkování. Zdravotníci vykázali dosud přes 900.000 dávek vakcíny. Podle premiéra by měl počet ještě tento týden překročit milion. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes oznámila, že státy EU dostanou v příštích dvou týdnech navíc čtyři miliony dávek vakcíny od firem Pfizer/BioNTech. Česko podle Babiše takto získá 80.000 dávek navíc. O očkování bude Babiš jednat i v Izraeli, kam odletí ve čtvrtek na jednodenní návštěvu. Původně měla česká delegace vyrazit dnes, přesun termínu nastal kvůli změně programu volební kampaně izraelského premiéra Benjaminua Netanjahua.

reklama