reklama

"U nás ve městě zahynulo už více než 350 lidí, ale to nejsou konečné údaje. Odhaduji, že tento počet je nyní už okolo 400," řekl starosta. Stejný počet raněných se podle něj nyní léčí v nemocnicích. Černihiv je bez elektřiny, plynu, vody a tepla.

Nejméně 12 lidí zemřelo a dalších 33 utrpělo zranění, když devítipodlažní sídlo regionální správy v černomořském přístavu Mykolajiv zasáhla raketa, uvedly místní úřady. "Zničili půlku budovy, uasáhli moji kancelář," řekl oblastní gubernátor Viltalij Kim podle agentury Reuters.

Na záběrech z rozbité budovy byla na troskách vidět krvavá skvrna, roztříštěné sklo a nábytek převrácený uvnitř kanceláří. "To je zlý sen. U mě na patře umřela holčička. Objímala jsem ji, uplynuly dvě minuty a zemřela," popsala jistá žena, které záchranáři pomohli z trosek.

"Zrovna jsem snídal ve svém bytě, když jsem uslyšel hvizd, ránu a okno se vysypalo," řekl agentuře AFP devětašedesátiletý Kanaďan Donald, který se na penzi usadil na Ukrajině. "Je to děsivé. Tady v Mykolajivu jsme naštěstí v centru neměli tolik explozí (jako v jiných městech)," dodal.

Ruské jednotky zaútočily na ukrajinská přístavní města Cherson, Oděsu, Mykolajiv a Mariupol ve snaze odříznout Ukrajinu od přístupu k Černému moři a vytvořit pozemní koridor z Ruska na poloostrov Krym anektovaný Moskvou před osmi lety.