Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česká iniciativa bude tématem summitu EU. Připojí se Zelenskyj

Evropská unie, ilustrační fotografie.
Evropská unie, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Nadcházející summit Evropské unie představuje příležitost k posílení a urychlení úsilí o poskytnutí vojenské pomoci Ukrajině, a to i na základě nedávné české iniciativy. Tuto myšlenku dnes, den před summitem, vyjádřil předseda Evropské rady Charles Michel ve svém tradičním dopise určeném prezidentům a premiérům.

"Naším hlavním cílem je rychlé poskytnutí vojenské pomoci Ukrajině a urychlený nákup a doručení munice na Ukrajinu, využitím nedávných iniciativ, jako je ta česká," uvedl Michel, který bude předsedat vrcholnému setkání EU.

Česko hledá nevyužitou dělostřeleckou munici v mimoevropských zemích, kterou chce spolu s partnery z EU nakoupit a dodat Kyjevu. Premiér Petr Fiala oznámil minulý týden, že se podařilo shromáždit potřebnou částku na nákup první dodávky 300 000 kusů munice. Do pomoci se zapojí dalších 18 států a první dodávky granátů by měly dorazit na Ukrajinu do několika měsíců.

Kromě toho se lídři budou zabývat i přizpůsobením evropské ekonomiky realitě války. EU čelí největší bezpečnostní výzvě od druhé světové války a měla by zvýšit investice do obrany, zdůraznil Michel.

"To znamená utrácet více a nakupovat více společně, tedy efektivněji," napsal Michel. Některé země, včetně Francie, usilují o větší integraci evropské obranné politiky a o nákupy výhradně od evropských zbrojovek, avšak EU zatím nemá jednotný postoj. Zvláště země upřednostňující obranu v rámci NATO, mezi něž patří i Česko, jsou v této věci opatrnější.

Summit se také bude věnovat bojům a hrozící humanitární krizi v Pásmu Gazy. EU však nemá jednotný pohled na případné příměří - část států naléhá na Izrael, aby okamžitě ukončil vojenské operace, zatímco další část podporuje izraelskou snahu zničit radikální hnutí Hamás.

"Udržitelné příměří je naléhavě potřeba k ochraně civilistů, umožnění bezpečného návratu rukojmích a zajištění potřebných dodávek humanitární pomoci," uvedl Michel.

Šéfové států a vlád EU se setkají ve čtvrtek a pátek v Bruselu, kde budou mít na programu mnoho témat, včetně situace na Ukrajině a Blízkém východě, bezpečnosti a obrany EU, budoucího rozšíření bloku, migrace a podpory evropských zemědělců. ,

Čtvrtečního oběda se zúčastní generální tajemník OSN António Guterres a přes videohovor ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Českou republiku bude zastupovat premiér Petr Fiala.

Témata:  EU Volodymyr Zelenskyj

Aktuálně se děje

10:59

Korupce v Rusku. Šojgu přijde o náměstka, soud ho poslal do vazby

Ruskem otřásá korupční aféra na nejvyšších místech. Moskevský soud ve středu poslal do vazby náměstka ministra obrany Sergeje Šojgua. Timur Ivanov byl zadržen v úterý pro podezření z braní úplatků, za což v případě odsouzení hrozí až 15 let vězení. O případu informují ruská média. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy