Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko má nejvíce mrtvých s covidem na obyvatele v EU

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Česká republika již nemá v rámci Evropské unie nejvíce případů koronaviru v přepočtu na počet obyvatel, nyní je situace horší například v Rakousku, Slovinsku či Polsku. Přesto jí patří jiné smutné prvenství - za poslední dva týdny totiž u nás zemřelo v přepočtu na obyvatele nejvíce lidí v celé unii.

Vysoký zůstává podíl nakažených mezi poprvé testovanými na koronavirus. V posledních dvou dnech se držel těsně pod 28 procenty, v posledním týdnu zůstává zhruba mezi 25 a 30 procenty. Klesá přitom intenzita testování. Laboratoře v pátek provedly 23.798 testů, což bylo asi o čtvrtinu méně než o týden dřív.

Denní přírůstky nakažených v Česku klesají už dva týdny, v tomto týdnu byl nejvyšší 6471 případů ve čtvrtek. Odhalených pátečních 5810 infikovaných bylo o 1547 méně než před týdnem.

Od březnového začátku epidemie se nákaza prokázala u 489.563 lidí, většina měla mírný průběh nemoci covid-19. Vyléčilo se 390.065 z nich. Z aktuálně hospitalizovaných je 860 ve vážném stavu, stejně jako v případě všech nynějších pacientů s koronavirem je to nejméně od 25. října.

Zpomaluje zřejmě také nárůst počtu úmrtí s covidem-19. Za pátek jich podle dosavadních čísel přibylo 78, údaj je dvojciferný poprvé od 18. října. Při následujících aktualizacích ale počty zemřelých mohou růst. Celkové množství úmrtí se v pátek překročením sedmitisícové hranice zdvojnásobilo od konce října.

Nejvíce nyní covid-19 zasahuje Havlíčkobrodsko, kde za uplynulých sedm dní zaznamenali 732 nakažených na 100.000 obyvatel. Nad 500 případů má v tomto přepočtu aktuálně také Svitavsko a Chrudimsko. Relativně nejlépe je na tom za poslední týden Trutnovsko se zhruba 136 nakaženými na 100.000 obyvatel.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

15. května 2026 4:00

Počasí už letos ovlivní výrazné El Niño. Projeví se i v Evropě

Nejpozději v září se očekává nástup obávaného El Niña, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Modely se podle odborníků shodují, že celá fáze bude velmi výrazná. Meteorologové naznačili, co můžeme očekávat v Evropě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Robert Fico

Fico u příležitosti druhého výročí atentátu vytasil svaly

Slovenský premiér Robert Fico využil sociální sítě k tomu, aby u příležitosti druhého výročí atentátu na svou osobu demonstroval svou fyzickou sílu. Ve videu zveřejněném na platformě X se Fico objevil v přiléhavém tričku, jak se prochází po cestě a následně dělá kliky se zkříženýma nohama pro zvýšení obtížnosti. Svůj sportovní výkon pak zakončil koupáním v jezeře společně se svým psem.