reklama

Policejní hlídka dnes zastavila kamion a doprovodný osobní automobil nedaleko města Demir Kapija asi 110 kilometrů jižně od hlavního města Skopje. V nákladním vozidle pak policisté našli 103 namačkaných běženců, včetně 29 dětí. Jde o 81 Pákistánců, deset Afghánců, osm Indů, dva Egypťany, jednoho Syřana a jednoho Íránce. Při této příležitosti byli také zatčeni oba muži podezřelí z obchodování s lidmi, uvedli policisté.

Dalších 45 migrantů ze Sýrie, Bangladéše, Somálska, Pákistánu a z Palestiny bylo rovněž dnes objeveno v opuštěném kamionu blízko obce Vaksince, ležící na severu Severní Makedonie několik kilometrů od hranice se Srbskem. Řidič utekl.

Všichni nalezení migranti, kteří se do země dostali nezákonně, byli přepraveni do uprchlického centra v jižním pohraničním městě Gevgelija. Odtud budou následně deportováni do Řecka, odkud zjevně přišli.

Ministerstvo vnitra ve Skopji uvádí, že policie jen v červenci odhalila 567 migrantů, kteří se snažili dostat ilegálně přes Severní Makedonii dál do Evropy. Zároveň s tím zatkla devět osob, které migranty pašovaly.

Španělská policie rozbila zločineckou skupinu, která za úplatu organizovala fingované sňatky migrantů z mimoevropských zemí. Policisté při zátahu po celé zemi pozatýkali 12 lidí, kteří na ilegální činnosti vydělali asi milion eur (zhruba 26 milionů korun). Informovala o tom dnes evropská policejní agentura Europol, která na akci spolupracovala.

Skupina působící v Barceloně a dalších městech východního pobřeží Španělska nabízela přistěhovalcům zvláště z Indie a Pákistánu legalizaci jejich pobytu prostřednictvím předstíraných sňatků s rumunskými ženami. V některých případech přímo organizovala i cesty migrantů do Španělska.

Za jednu svatbu si gang účtoval 20.000 eur (přes půl milionu korun) a podle policie se mu podařilo jich uskutečnit přibližně 50.

Rumunky, které za předstíraný úřední akt dostaly zaplaceno, se podle policistů většinou ihned poté vrátily do své země. Přistěhovalci, kteří si sňatkem legalizovali pobyt na území Evropské unie, buď zůstali ve Španělsku, nebo se přesunuli na území dalších unijních států.

reklama