Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chameneí posvětil volbu íránského lidu. Prezidentem bude Pezeškiján

Alí Chameneí, íránský ajatolláh
Alí Chameneí, íránský ajatolláh
Foto: de.academic.ru

Volby v Íránu mohou působit jako divadlo, když jejich výsledek musí posvětit nejvyšší duchovní vůdce. Ajatolláh Alí Chameneí v neděli konstatoval, že souhlasí s volbou vítězného kandidáta Massúda Pezeškijána, jemuž zároveň udělil prezidentské pravomoci. Nová hlava státu složí přísahu v úterý. 

"Souhlasím se zvolením moudrého, čestného, oblíbeného a studovaného pána Pezeškijána a jmenuji ho prezidentem Íránské islámské republiky," uvedl Chameneí, o jehož nedělním aktu v hlavním městě Teheránu informoval například web RFE/RL.

Nově zvolenému prezidentovi předal pravomoci Mohammad Mochber, který byl dočasnou hlavou státu. Reformista Massúd Pezeškiján složí slavnostní přísahu na půdě parlamentu v úterý a stane se devátým prezidentem v historii země. 

Pezeškiján zvítězil až v druhém kole voleb na začátku července. Porazil ultrakonzervativního bývalého jaderného vyjednavače Saída Džalílího. Íránské prezidentské volby se původně měly konat až v příštím roce, ale urychlila je tragédie. Úřadující prezident Ebráhím Raísí totiž zahynul 19. května při nehodě vrtulníku. 

Výsledek voleb by každopádně neměl přinést žádnou zásadní změnu íránské politiky v otázce jaderného programu či podpory militantních skupin na Blízkém východě, protože moc pevně drží v rukou nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Chameneí. Prezident řídí vládu a může ovlivňovat tón íránské politiky. 

Témata:  Alí Chameneí Írán

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.